WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

System SI przejmie kontrolę nad dronami w zakazanych miejscach

Obecnie drony są już na tyle powszechne, że stwarzają problemy w kwestii prywatności, ale co jeszcze gorsze – ich operatorzy wlatują tam, gdzie nie powinni. Jak na przykład na lotniska, czy plany zdjęciowe do filmów, które radzą sobie z nimi zero-jedynkowo, bo po prostu zestrzeliwują je na wiele sposobów. Problemem w tym jest to, że te wrogie drony muszą gdzieś spaść, co z kolei wywołuje potencjalne zagrożenie dla osób postronnych. Stąd też nowy system sztucznej inteligencji, który powstał właśnie specjalnie z myślą o przeciwdziałaniu takim praktykom. 

Czytaj też: DARPA chce zautomatyzować walki powietrzne autonomicznym skrzydłowym dronem

Ciekawe rozwiązanie „dronowego problemu” podrzucił Dr. Houbing Song z uniwersytetu Embry-Riddle na Florydzie, który przewiduje sieć bezprzewodowych czujników akustycznych do identyfikacji charakterystycznego dźwięku drona w danym obszarze na podstawie algorytmów napędzanych przez sztuczną inteligencję. Gdy dron zostanie już wykryty, to sieć czujników przesyła alert do zautomatyzowanego centrum sterowania, decydujące o dalszym postępowaniu.

Jeśli stwierdzi, że dron rzeczywiście znajduje się w zakazanym obszarze, to system zacznie używać „zaawansowanych technik rozpoznawania wzorców”, aby rozszyfrować kanał strumieniowania wideo samolotu. Dzięki temu system może przerwać transmisję wideo drona, wysyłając na ekran operatora komunikat ostrzegawczy. Jeśli ten nie zastosuje się do ostrzeżenia, system może pójść krok dalej i przejąć kontrolę nad kanałem sterującym drona, uruchamiając funkcję „powrotu do domu”, która powoduje, że dron automatycznie wróci do punktu startu.

W przeciwieństwie do innych systemów anty-dronowych rozwiązanie z Embry-Riddle powinno być niedrogie i zdolne do pracy na długich dystansach. Ponadto, ponieważ jest nieniszcząca, to nie uważa się jej za broń, dlatego też nie podlega przepisom dotyczącym międzynarodowego ruchu drogowego w broni. Technologia została licencjonowana dla Drone Defence Systems z siedzibą w Daytona Beach.

Czytaj też: DroneBullet jest dronem stworzonym do zwalczania innych dronów

Źródło: New Atlas