System wychwytywania CO2 z powietrza to obusieczny miecz. Z jednej strony oczywiście działa, ale z drugiej według wielu może doprowadzić do paskudnego w skutkach odwrócenia uwagi od dążenia do odejścia od paliw kopalnych.
Ten system wychwytywania CO2 z powietrza zasila energia słoneczna
Firma AspiraDAC rozwinęła technologię zajmującą się wychwytywaniem dwutlenku węgla i doczekała się pierwszego klienta (firmy Stripe) oraz kontraktu o wartości 700000$. Pierwszą swoją instalację zamierza wybudować już w tym roku i będzie to tylko początek.
Czytaj też: Sonda NASA opuszcza ziemską Orbitę i kieruję się w stronę Księżyca. Ale po co?
Wszystko to dzięki gąbczastej substancji z University of Sydney, która jest w stanie zatrzymywać dwutlenek węgla, kiedy przepływa przez nią powietrze zasysane przez wentylatory zasilane z wykorzystaniem paneli słonecznych.
Zasilany energią słoneczną kompleks ma być zdolny do wysysania CO2 z atmosfery i może pomóc nam złagodzić niektóre z naszych problemów klimatycznych. AspiraDAC ma w planach wdrożenie około 180 kompleksów do wychwytywania i przechowywania 500 ton dwutlenku węgla do 2027 roku w cenie 1000$ za tonę. Finalnym celem firmy w zakresie kompresji, transportu i przechowywania jest jednak znacznie lepszy wynik, bo poniżej 20$ za tonę.