WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Po godzinach

Szanghajska Wielka Opera powstanie z ewidentnej inspiracji wentylatorami

Czy zdarza się Wam patrzeć na wentylator komputerowy, pokojowy, czy nawet ten przemysłowy z myślą – „Wow. Wentylator.”? Jeśli tak, to chyba macie coś wspólnego z projektantami Szanghajskiej Wielkiej Opery, bo ten budynek zaczerpnął ewidentnie sporo inspiracji właśnie z wentylatorów. 

Do zrealizowania tego projektu wybrano firmę Snøhetta, która pochwaliła się już wykonaniem m.in. podwodnej restauracji oraz lokalnego wykonawcę ECAD z myślą o jego ukończeniu do 2023 roku. Ta opera w Szanghaju powstanie dokłądnie w dzielnicy Expo Houtan, w pobliżu rzeki Huangpu, a wspomniane „zamiłowanie wentylatorami” sprowadzi się głównie do obszernych spiralnych schodów, które umożliwią odwiedzającym wyjście na dach.

W podrzuconych nam projektach wyróżniają się też rozległe przeszklone ściany, zapewne maksymalizujące naturalne światło w głównej hali oraz trzy wieże wystające z dachu, które z kolei mają za zadanie oświetlać powierzchnię dachu. Jest to o tyle ważne, że ten będzie typowym punktem widokowym, a w razie potrzeby nawet miejscem na występy pod gołym niebem.

Wnętrze budynku będzie z kolei wyłożone jedwabiem i ozdobione dębowymi podłogami z główną widownią na 2000 miejsc, drugorzędną sceną na 1200 miejsc i trzecią sceną na 1000 miejsc na spektakle eksperymentalne. W innym miejscu w budynku znajdą się restauracje, galerie, muzea, biblioteki i wiele małych kin.

Czytaj też: Firma Icon celuje w drukowanie niewielkich domów w zaledwie jeden dzień

Źródło: New Atlas