Reklama
aplikuj.pl

Szare Wilki na straży nuklearnej potęgi USA. Zamówienie już złożone

Siły Powietrzne USA przyznały Boeingowi kontrakt na budowę pierwszych 13 śmigłowców MH-139A Grey Wolf, które zastąpią śmigłowce Bell UH-1N Huey będące w służbie od 1970 roku i które strzegą amerykańskich silosów z pociskami nuklearnymi.

Helikoptery Grey Wolf zastąpią stare modele Huey w stawianiu pieczy nad nuklearną potęgą USA

MH-139A Grey Wolf jest oparty na śmigłowcu Leonardo AW139 i będzie przeznaczony do zapewnienia bezpieczeństwa i wsparcia dla amerykańskich obiektów z międzykontynentalnymi pociskami balistycznymi (ICBM) w całym kraju. Może przy tym pochwalić się zaawansowanymi funkcjami, które obejmują cyfrowy kokpit, samouszczelniający się system paliwowy, ochronę balistyczną i systemy uzbrojenia.

Czytaj też: Okręty podwodne Australii. Kraj ma wkrótce poznać pierwsze szczegóły Aukus

Oczekuje się, że MH-139A Grey Wolf pozwoli US Air Force zaoszczędzić do 1 miliarda dolarów w ciągu 30-letniego okresu eksploatacji w porównaniu z poprzednikami. Możemy przy tym powiedzieć, że MH-139A Grey Wolf jest bardzo imponującym i nowoczesnym śmigłowcem, który może wykonywać różne misje. Ma jednocześnie wiele zalet w stosunku do poprzednich helikopterów, bo przewyższa je po stronie prędkości, ładowności i zasięgu.