Reklama
aplikuj.pl

Na terenie naszego kontynentu znaleziono szczątki krewnego tyranozaura

Vectaerovenator inopinatus to krewny słynnego T. Rexa, który żył w okresie kredy, około 115 milionów lat temu. Paleontolodzy opierają swoją wiedzę na jego temat na czterech skamieniałych kręgach, najprawdopodobniej pochodzących od tego samego osobnika o długości ok. 4 metrów.

Naukowcy zauważyli duże worki powietrzne w niektórych kościach, co stanowi cechę charakterystyczną teropodów. Woreczki te były „przedłużeniem” płuc i mogły przyczynić się do zwiększenia wydolności układu oddechowego i czyniły cały szkielet lżejszym. Budowa kręgów była jednak na tyle uniknalna, że uznano je za pochodzące od nieznanego wcześniej gatunku.

Warto podkreślić, iż znaleziska dokonano na terenie Wielkiej Brytanii. Tym samym naukowcy uzyskali możliwość lepszego zrozumienia różnorodności gatunkowej wśród dinozaurów z okresu środkowej kredy na obszarze dzisiejszej Europy.

Czytaj też: Wiecie, że ssaki żywiły się kiedyś mięsem dinozaurów?

Tzw. region Shanklin jest stosunkowo nieprzyjazny w kontekście poszukiwań paleontologicznych, ponieważ kości często znajdują się w morskim środowisku. Bardziej prawdopodobne jest tam znalezienie skamieniałych ostryg czy też pozostałości drewna. To jeszcze bardziej zwiększa atrakcyjność dokonanego odkrycia.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News