Reklama
aplikuj.pl

Szczegóły misji SULIS, mającej na celu zbadanie burz słonecznych

Szczegóły misji SULIS, mającej na celu zbadanie burz słonecznych
Szczegóły misji SULIS, mającej na celu zbadanie burz słonecznych

Podczas konferencji naukowej National Astronomy Meeting w Wielkiej Brytanii, dr Eamon Scullion z uniwersytetu Northumbria ujawnił plany misji SULIS, projektu słonecznego kierowanego przez Wielką Brytanię, mającego odpowiedzieć na podstawowe pytania dotyczące fizyki burz słonecznych. 

Czytaj też: NASA przetestowała system ewakuacji LAS dla swojej ogromnej rakiety

Burze słoneczne występują, gdy tamtejsze rozbłyski wywołują wyrzuty koronalnej masy – masywnych chmur magnetycznych naładowanego gazu z powierzchni. Kiedy te naładowane cząstki wchodzą w interakcję z naszą górną atmosferą, otrzymujemy albo oszałamiający widok w postaci zorzy polarnej, która jednak może spowodować na naszej planecie ogromne szkody.

Słoneczne zdarzenia pogodowe mogą powodować awarie radiowe, zakłócać sieci telefonii komórkowej, niszczyć satelity i nie tylko. W rzeczywistości są one tak ryzykowne, że sektor wojskowy, energetyczny, lotniczy i transportowy musi przewidywać sytuację awaryjną na skutek ich działań. Dr Scullion mówi, że:

[…] dzięki SULIS dowiemy się o ich podstawowych elementach, aby dokładniej prognozować, kiedy nadejdzie następny „wielki”. Dzięki zaawansowanym ostrzeżeniom będziemy mogli podjąć kroki w celu zminimalizowania ich wpływu.

Pole magnetyczne korony Słońca jest niezwykle ważne dla naszego zrozumienia atmosfery słonecznej, ale i tak jest to jedno z najmniej zbadanych zjawisk w tej dziedzinie. Obecnie monitorowanie pogody na słońcu jest realizowane przez dwie starzejące się misje naukowe, SOHO i STEREO, dlatego nic dziwnego, że wreszcie narodziła się misja SULIS.

Ta przewiduje wysłanie trzech duetów satelitów formacyjnych CubeSats, które będą latać w formacji klastra wokół słońca. Będą wykorzystywać przy tym detekcję w wysokiej rozdzielczości, z której mają ujawnić skład naładowanych chmur gazu, ich gęstość, prędkość i – co najważniejsze – potencjalne zagrożenie dla Ziemi. Każda para satelitów tworzy koronograf – jedna służy do zaćmienia Słońca dla drugiej, aby można było wykryć i zmierzyć właściwości słabego światła koronalnego. Taka konfiguracja wymaga precyzyjnego ustawienia każdego satelity, a misja SULIS będzie testować technologię, która umożliwia precyzyjne manewrowanie formacjami satelitarnymi klastra.

Czytaj też: Naukowcy pracują nad komunikacją telepatyczną

Źródło: New Atlas