WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Szczegóły misji SULIS, mającej na celu zbadanie burz słonecznych

Podczas konferencji naukowej National Astronomy Meeting w Wielkiej Brytanii, dr Eamon Scullion z uniwersytetu Northumbria ujawnił plany misji SULIS, projektu słonecznego kierowanego przez Wielką Brytanię, mającego odpowiedzieć na podstawowe pytania dotyczące fizyki burz słonecznych. 

Czytaj też: NASA przetestowała system ewakuacji LAS dla swojej ogromnej rakiety

Burze słoneczne występują, gdy tamtejsze rozbłyski wywołują wyrzuty koronalnej masy – masywnych chmur magnetycznych naładowanego gazu z powierzchni. Kiedy te naładowane cząstki wchodzą w interakcję z naszą górną atmosferą, otrzymujemy albo oszałamiający widok w postaci zorzy polarnej, która jednak może spowodować na naszej planecie ogromne szkody.

Słoneczne zdarzenia pogodowe mogą powodować awarie radiowe, zakłócać sieci telefonii komórkowej, niszczyć satelity i nie tylko. W rzeczywistości są one tak ryzykowne, że sektor wojskowy, energetyczny, lotniczy i transportowy musi przewidywać sytuację awaryjną na skutek ich działań. Dr Scullion mówi, że:

[…] dzięki SULIS dowiemy się o ich podstawowych elementach, aby dokładniej prognozować, kiedy nadejdzie następny „wielki”. Dzięki zaawansowanym ostrzeżeniom będziemy mogli podjąć kroki w celu zminimalizowania ich wpływu.

Pole magnetyczne korony Słońca jest niezwykle ważne dla naszego zrozumienia atmosfery słonecznej, ale i tak jest to jedno z najmniej zbadanych zjawisk w tej dziedzinie. Obecnie monitorowanie pogody na słońcu jest realizowane przez dwie starzejące się misje naukowe, SOHO i STEREO, dlatego nic dziwnego, że wreszcie narodziła się misja SULIS.

Ta przewiduje wysłanie trzech duetów satelitów formacyjnych CubeSats, które będą latać w formacji klastra wokół słońca. Będą wykorzystywać przy tym detekcję w wysokiej rozdzielczości, z której mają ujawnić skład naładowanych chmur gazu, ich gęstość, prędkość i – co najważniejsze – potencjalne zagrożenie dla Ziemi. Każda para satelitów tworzy koronograf – jedna służy do zaćmienia Słońca dla drugiej, aby można było wykryć i zmierzyć właściwości słabego światła koronalnego. Taka konfiguracja wymaga precyzyjnego ustawienia każdego satelity, a misja SULIS będzie testować technologię, która umożliwia precyzyjne manewrowanie formacjami satelitarnymi klastra.

Czytaj też: Naukowcy pracują nad komunikacją telepatyczną

Źródło: New Atlas