Reklama
aplikuj.pl

Szczegóły PlayStation VR 2 wyciekają

playstation vr 2

Jakie będzie PlayStation VR 2? Niektórzy mieli już okazję pobawić się urządzeniem i zdradzają kilka szczegółów.

PlayStation VR 2 – oficjalnie

Sony nie porzuca rynku VR. PlayStation VR trafiło do 5 milionów klientów, co sprawiło, że spóźnione do tej zabawy PlayStation, stało się liderem. To oraz fakt, że rynek VR stale się rozwija, a sprzęt tanieje i gry oferują coraz to lepsze przygody, wystarczyło, aby przekonać Japończyków do tego, że PSVR2 musi powstać. Potwierdzano to wiele razy przed premierą PS5, w momencie, kiedy konsola debiutowała, aż… ujawniono kilka oficjalnych informacji, rozwiewając tym samym plotki o tym, że Sony tylko tak mówi, a sprzętu nie ma. Do dziś się zastanawiam, skąd była ta niepewność niektórych osób…

Wracając jednak do oficjalnych informacji – wiemy już, że pojawią się nowe kontrolery, które w końcu będą miały gałki oraz kilka innych, tak bardzo brakujących w PlayStation Move przycisków. Do tego nowe pady otrzymają technologię znaną z pada DualSense – będą realistyczne wibracje oraz adaptacyjne triggery, które sprawią, że naciąganie łuku w wirtualnej rzeczywistości będzie niemalże autentycznym doświadczeniem.

Czytaj też: PS5 nie będzie do 2022, ale za to będą kolorowe pady

Nowe kontrolery PlayStation VR 2 będą również śledzić nasze palce, więc ruszając nimi w rzeczywistości – zobaczymy je też w tej samej pozycji w grze. Nasz ruch w grze będzie śledzony przez kamery znajdujące się w headsecie, a nie tak jak ma to miejsce teraz, przez kamerkę.

Bardzo zaskoczyła także informacja o tym, że PlayStation VR 2 nie idzie śladem hitu sprzedażowego, jakim jest bezprzewodowy headset Oculus Quest 2. Zamiast tego otrzymamy przewodowy hełm, który wykorzysta moc PlayStation 5. Premiera urządzenia została wyznaczona na 2022.

PlayStation VR 2 – nieoficjalnie

Czasu jeszcze trochę jest, ale pierwsi deweloperzy już otrzymują swoje prototypy urządzeń, aby przygotować swoje produkcje na ten sprzęt. Jak to w takich sytuacjach bywa, wyciek się może zdarzyć. No i się zdarzył! Redakcja serwisu UploadVR dotarła do deweloperów, którzy postanowili podzielić się kilkoma szczegółami nadchodzącego zestawu. Co wynika z ich relacji?

Wiemy kilka nowych rzeczy dotyczących wyświetlanego obrazu. Nowy PlayStation VR zaoferuje rozdzielczość 4000×2040 pikseli, a ustawienie soczewek będzie można regulować. Aktualny model pozwala tylko na drobną kalibracją, co sprawia, że nie wszyscy są w stanie komfortowo korzystać z nowej technologii.

Czytaj też: Resident Evil Village hitem sprzedażowym. Pamiętacie jeszcze o Returnal?

Co ciekawe, ruch naszych gałek ocznych ma być teraz na bieżąco śledzony. Pozwoli to między innymi na lepsze optymalizowanie gry, której jakość będzie się momentalnie poprawiać w miejscu, na które patrzymy. Śledzenie wzroku pozwoli także przenieść ruch naszych oczu na postać w VR. W grach sieciowych, w których spotykamy innych graczy nada, to dodatkowego realizmu.

Informatorzy potwierdzają, że PlayStation VR 2 rzeczywiście nie oferuje możliwości odłączenia kabla od headsetu. Jedyny sposób rozgrywki to podłączenie sprzętu do konsoli. W przeciwieństwie jednak do aktualnego PSVR, który wymaga podpinania kilku kabli, dostawianiu dodatkowej „skrzyneczki” i męczenia się z grubym kablem biegnącym nam po ciele, tym razem wystarczy jeden cienki kabel USB-C, który wepniemy do przygotowanego w tym celu gniazda dostępnego na przodzie PlayStation 5.

Potencjał ogromny

Nowy PlayStation VR 2 będzie ogromnym krokiem naprzód w stosunku do aktualnego zestawu. Lepsza technologia, mniej kabli, ostrzejszy obraz, usprawnione kontrolery – to wszystko sprawi, że PSVR 2 może tylko przebić sukces poprzednika. Ponadto warto też jednak spojrzeć przychylnym okiem na… obecność kabla. Cóż, może i czasem nas zdenerwuje, ale pamiętajmy, że dzięki temu otrzymamy ogromną moc oferowaną przez PlayStation 5. Przełoży się to na więcej premier gier, które będą wymagające graficznie. PSVR 2 to np. szansa na to, aby Half-Life: Alyx przestał być pecetowym tytułem ekskluzywnym. PS5 na pewno by sobie z tą grą poradziło.