WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Rosyjska szczepionka na koronawirusa równie skuteczna co ta od Pfizera?

Rosyjska szczepionka na koronawirusa równie skuteczna co ta od Pfizera?

Opracowana przez Rosjan szczepionka Sputnik V, która ma chronić przed koronawirusem SARS-CoV-2, wykazuje ponad 90-procentową skuteczność.

Jeśli macie wrażenie, że podobne rewelacje czytaliście wczoraj, to… dobrze się Wam wydaje! W poprzedniej wiadomości chodziło jednak o środek opracowany w ramach współpracy pomiędzy firmami Pfizer oraz BioNTech. Tutaj z kolei pierwsze skrzypce odegrali rosyjscy naukowcy. O postępach i pierwszych sukcesach poinformowała przedstawicielka tamtejszego ministerstwa zdrowia.

Czytaj też: Szczepionka na koronawirusa – firma Pfizer ogłosiła sukces
Czytaj też: Czy sprej na koronawirusa powstrzyma pandemię?
Czytaj też: Niektórzy nie zachorowali na COVID-19 a mają przeciwciała na koronawirusa

Prof. Oksana Drapkina przyznała, że ona i jej współpracownicy są odpowiedzialni za monitorowanie skuteczności szczepionki Sputnik V u obywateli, którzy otrzymali ją w ramach programu masowych szczepień. To właśnie prowadzone w związku z tym obserwacje wykazały niezwykle wysoką skuteczność, porównywalną z rezultatem szczepionki Pfizera.

Sptunik V to opracowana przez Rosjan szczepionka na koronawirusa

Rosja przygotowuje się do opublikowania wstępnych wyników trwającego badania, które było realizowane w ramach trzeciej fazy testów. Szczepienia były prowadzone na terenie Moskwy i poddano im ok. 40 tysięcy osób.

Czytaj też: Duńska mutacja koronawirusa wykryta u co najmniej 214 osób
Czytaj też: Przeciwciała koronawirusowe dzieci i dorosłych się różnią. Co ze szczepionką?
Czytaj też: Jak długo zakażamy koronawirusem? Oto prawdziwa rekordzistka