Reklama
aplikuj.pl

Rosyjska szczepionka na koronawirusa równie skuteczna co ta od Pfizera?

koronawirus pandemia

Opracowana przez Rosjan szczepionka Sputnik V, która ma chronić przed koronawirusem SARS-CoV-2, wykazuje ponad 90-procentową skuteczność.

Jeśli macie wrażenie, że podobne rewelacje czytaliście wczoraj, to… dobrze się Wam wydaje! W poprzedniej wiadomości chodziło jednak o środek opracowany w ramach współpracy pomiędzy firmami Pfizer oraz BioNTech. Tutaj z kolei pierwsze skrzypce odegrali rosyjscy naukowcy. O postępach i pierwszych sukcesach poinformowała przedstawicielka tamtejszego ministerstwa zdrowia.

Czytaj też: Szczepionka na koronawirusa – firma Pfizer ogłosiła sukces
Czytaj też: Czy sprej na koronawirusa powstrzyma pandemię?
Czytaj też: Niektórzy nie zachorowali na COVID-19 a mają przeciwciała na koronawirusa

Prof. Oksana Drapkina przyznała, że ona i jej współpracownicy są odpowiedzialni za monitorowanie skuteczności szczepionki Sputnik V u obywateli, którzy otrzymali ją w ramach programu masowych szczepień. To właśnie prowadzone w związku z tym obserwacje wykazały niezwykle wysoką skuteczność, porównywalną z rezultatem szczepionki Pfizera.

Sptunik V to opracowana przez Rosjan szczepionka na koronawirusa

Rosja przygotowuje się do opublikowania wstępnych wyników trwającego badania, które było realizowane w ramach trzeciej fazy testów. Szczepienia były prowadzone na terenie Moskwy i poddano im ok. 40 tysięcy osób.

Czytaj też: Duńska mutacja koronawirusa wykryta u co najmniej 214 osób
Czytaj też: Przeciwciała koronawirusowe dzieci i dorosłych się różnią. Co ze szczepionką?
Czytaj też: Jak długo zakażamy koronawirusem? Oto prawdziwa rekordzistka