Reklama
aplikuj.pl

Wiemy, kiedy szczepionka od AstraZeneca trafi do użytku

szczepionka z Chin

Jak wynika z informacji uzyskanych przez Sunday Telegraph, brytyjski rząd planuje, by szczepionka opracowana przez naukowców z Oksfordu i AstraZeneca trafiła do powszechnego użytku już 4 stycznia.

W obliczu szybkiego rozprzestrzeniania się nowego szczepu SARS-CoV-2 nie tylko na terenie Wielkiej Brytanii, ale również innych krajów, konieczne wydaje się przyspieszenie działań związanych ze szczepieniami. Twórcy środka są przekonani, że będzie on skuteczny w starciu z opisaną niedawno mutacją.

Czytaj też: Mamy dobre i złe wieści nt. mutacji koronawirusa
Czytaj też: Nawilżacz powietrza może ochronić nas przed koronawirusem
Czytaj też: Mutacje koronawirusa ograniczą skuteczność szczepionek? Naukowcy mają wątpliwości

Nie wiadomo, czy podobny kalendarz szczepień będzie obowiązywał również na terenie państw wchodzących w skład Unii Europejskiej. Jak pokazał przykład szczepionki od Pfizera, początek szczepień na terenie większej części Starego Kontynentu miał miejsce ok. trzech tygodni po Brytyjczykach.

Szczepionka od AstraZeneca trafi do użytku już 4 stycznia

Przypadki zakażenia nowym szczepem zostały już oficjalnie wykryte we Francji, Hiszpanii, Danii, Włoszech, Islandii, Szwajcarii, Szwecji i Holandii. Pozwala to sądzić, iż mutacja występuje również w Polsce. Może to skłonić Komisję Europejską do błyskawicznego zatwierdzenia i dopuszczenia szczepionki od AstraZeneca do użytku.