WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Szczepionka od Moderny zatwierdzona. Wiemy, kiedy trafi do Polski

Szczepionka od Moderny zatwierdzona. Wiemy, kiedy trafi do Polski

Europejska Agencja Leków dała zielone światło szczepionce opracowanej przez firmę Moderna. W ten sposób kraje członkowskie Unii uzyskają dostęp do drugiego środka po tym, jak pod koniec grudnia wydano zgodę na szczepionkę od Pfizera.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen z zadowoleniem przyjęła tę decyzją i ogłosiła, że obecnie trwają prace nad dostarczeniem szczepionki do krajów UE, włącznie z Polską. Jest to ważny przełom, ponieważ nie było pewności co do tego, czy zgoda zostanie wydana jeszcze w styczniu.

Czytaj też: WHO wydała zalecenie dot. szczepionki na koronawirusa. Czy Brytyjczycy je zignorują?
Czytaj też: Na terenie uniwersytetu stanęły automaty z darmowymi testami na COVID-19
Czytaj też: Przechorowanie COVID-19 prawdopodobnie daje długoterminową odporność

Dotychczasowe wyniki badań środka od Moderny wykazały, że jest on bezpieczny i cechuje się wysoką skutecznością. Co więcej, względem obecnie stosowanej szczepionki opracowanej przez Pfizer i BioNTech, jest ona znacznie łatwiejsza w dystrybucji i przechowywaniu.

Szczepionka od Moderny cechuje się wysoką skutecznością i łatwością przechowywania

Stany Zjednoczone, Kanada i Izrael podjęły podobne decyzje już wcześniej. Dwa pierwsze kraje zrobiły to w grudniu, natomiast ten ostatni wydał zgodę na początku bieżącego tygodnia. Przedstawiciele Moderny twierdzą, że w 2021 roku będą w stanie zapewnić 600 milionów dawek szczepionki (względem wcześniejszych szacunków opiewających na 500 milionów), choć trwają starania o powiększenie puli do 1 miliarda dawek.

Czytaj też: Mutacja koronawirusa z RPA nie wpłynie na szczepionki? Sprzeczne komunikaty naukowców
Czytaj też: Szczepionka od Bharat Biotech to kolejna, która została dopuszczona do użytku
Czytaj też: Czy lek stosowany w leczeniu raka będzie panaceum na COVID-19?

Jeśli chodzi o szczepionkę od Moderny w Polsce, to pierwsze dostawy mają do nas trafić w przyszły poniedziałek – 11 stycznia. Do magazynów ma trafić 29 tysięcy dawek, które mogą być przechowywane po rozmrożeniu przez nawet 30 dni w temperaturze od 2 do 8 stopni Celsjusza.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News