Reklama
aplikuj.pl

Szczepionka od Moderny zatwierdzona. Wiemy, kiedy trafi do Polski

koronawirus

Europejska Agencja Leków dała zielone światło szczepionce opracowanej przez firmę Moderna. W ten sposób kraje członkowskie Unii uzyskają dostęp do drugiego środka po tym, jak pod koniec grudnia wydano zgodę na szczepionkę od Pfizera.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen z zadowoleniem przyjęła tę decyzją i ogłosiła, że obecnie trwają prace nad dostarczeniem szczepionki do krajów UE, włącznie z Polską. Jest to ważny przełom, ponieważ nie było pewności co do tego, czy zgoda zostanie wydana jeszcze w styczniu.

Czytaj też: WHO wydała zalecenie dot. szczepionki na koronawirusa. Czy Brytyjczycy je zignorują?
Czytaj też: Na terenie uniwersytetu stanęły automaty z darmowymi testami na COVID-19
Czytaj też: Przechorowanie COVID-19 prawdopodobnie daje długoterminową odporność

Dotychczasowe wyniki badań środka od Moderny wykazały, że jest on bezpieczny i cechuje się wysoką skutecznością. Co więcej, względem obecnie stosowanej szczepionki opracowanej przez Pfizer i BioNTech, jest ona znacznie łatwiejsza w dystrybucji i przechowywaniu.

Szczepionka od Moderny cechuje się wysoką skutecznością i łatwością przechowywania

Stany Zjednoczone, Kanada i Izrael podjęły podobne decyzje już wcześniej. Dwa pierwsze kraje zrobiły to w grudniu, natomiast ten ostatni wydał zgodę na początku bieżącego tygodnia. Przedstawiciele Moderny twierdzą, że w 2021 roku będą w stanie zapewnić 600 milionów dawek szczepionki (względem wcześniejszych szacunków opiewających na 500 milionów), choć trwają starania o powiększenie puli do 1 miliarda dawek.

Czytaj też: Mutacja koronawirusa z RPA nie wpłynie na szczepionki? Sprzeczne komunikaty naukowców
Czytaj też: Szczepionka od Bharat Biotech to kolejna, która została dopuszczona do użytku
Czytaj też: Czy lek stosowany w leczeniu raka będzie panaceum na COVID-19?

Jeśli chodzi o szczepionkę od Moderny w Polsce, to pierwsze dostawy mają do nas trafić w przyszły poniedziałek – 11 stycznia. Do magazynów ma trafić 29 tysięcy dawek, które mogą być przechowywane po rozmrożeniu przez nawet 30 dni w temperaturze od 2 do 8 stopni Celsjusza.