WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

WHO wydała zalecenie dot. szczepionki na koronawirusa. Czy Brytyjczycy je zignorują?

WHO wydała zalecenie dot. szczepionki na koronawirusa. Czy Brytyjczycy je zignorują?

Zdaniem przedstawicieli Światowej Organizacji Zdrowia, obie dawki szczepionki opracowanej przez firmy Pfizer i BioNTech powinny być podawane w odstępie wynoszącym 21-28 dni.

Taka informacja może być zaskakująca, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że Wielka Brytania ogłosiła niedawno plan podawania środka mającego chronić przed COVID-19 w 3-miesięcznych odstępach. O 6-tygodniowej pauzie mówiły z kolei władze Danii.

Czytaj też: Świat szczepi się na koronawirusa. A co z Afryką?
Czytaj też: Szczepienia w Izraelu to prawdziwy fenomen. Jak osiągnięto tam tak wysokie tempo?
Czytaj też: WHO chce zaszczepić co najmniej 70% populacji

Tego typu głosy spotkały się jednak ze sprzeciwem zarówno Pfizera jak i BioNTech. Obie firmy powołały się na fakt, iż szczepionka na koronawirusa była testowana pod kątem jej podawania w odstępach wynoszących średnio 21 dni. Tym samym komunikat WHO pokrywa się z zaleceniami producentów szczepionki.

WHO potwierdza zalecenia Pfizera i BioNTech, ale wspomina też o wyjątkowych okolicznościach

Z drugiej strony, Alejandro Cravioto przyznał, iż zmiany w kwestii dawkowania są możliwe, szczególnie, jeśli będzie tego wymagała panująca sytuacja epidemiologiczna. Taki właśnie cel przyświecał Brytyjczykom, którzy chcą zaszczepić jak największą liczbę obywateli w kontekście rozprzestrzeniającej się szybko mutacji SARS-CoV-2.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News