Reklama
aplikuj.pl

Szczepionki na koronawirusa mają wysoką skuteczność. Kiedy zobaczymy efekty szczepień?

pandemia

Jak sugerują wyniki badania dotyczącego szczepionki na koronawirusa od firmy Pfizer, preparat ten wydaje się spowalniać rozprzestrzenianie SARS-CoV-2 i skutecznie zapobiega ciężkim przypadkom COVID-19.

Nowe rezultaty prowadzą do podobnych wniosków co te, które wyciągnięto na podstawie badań przeprowadzonych przez Public Health England oraz naukowców związanych z AstraZeneca i Uniwersytetem Oksfordzkim.

Szczepionki na koronawirusa już po pierwszej dawce zapewniają stosunkowo wysoką ochronę

Pracownicy szpitala Addenbrooke w Cambridge są regularnie badani na obecność koronawirusa, nawet jeśli nie występują u nich żadne objawy zakażenia. Na początku grudnia na terenie tej placówki rozpoczęto szczepienia z użyciem środka od Pfizera, a po miesiącu powstał podział na zaszczepiony i niezaszczepiony personel.

Okazało się, iż 17 na 1000 nieszczepionych pracowników uzyskało pozytywny wynik testu w połowie stycznia. Z kolei w grupie teoretycznie uodpornionej tylko 4 na 1000 osób uległo zakażeniu SARS-CoV-2. W ten sposób uznano, że skuteczność szczepionki po podaniu pierwszej dawki wyniosła 70%, natomiast po drugiej wskaźnik wzrósł do 85%.

Efekty szczepień powinny być widoczne już w najbliższych tygodniach

Biorąc pod uwagę fakt, iż w Polsce już ponad 2 miliony ludzi otrzymały co najmniej jedną dawkę szczepionki na koronawirusa, to powinny pojawić się pierwsze rezultaty w postaci obniżonego współczynnika hospitalizacji w grupie 60+. Już teraz mówi się o spadku średniego wieku chorych na COVID-19, co jest stosunkowo dobrą wiadomością, dowodzącą skuteczności używanych preparatów.