Reklama
aplikuj.pl

Sześć galaktyk dokonało tajemniczych transformacji

Galaktyki występują w szerokiej gamie kształtów, rozmiarów i jasności. I choć „zwykła” galaktyka jest widoczna głównie ze względu na światło jej gwiazd, to galaktyka aktywna świeci najjaśniej w swoim centrum, gdzie supermasywna czarna dziura emituje stałe, jaskrawe światło na skutek pochłaniania pobliskiego pyłu i gazu. Są również galaktyki LINER, stanowiące ok. 1/3 znanych, pobliskich galaktyk. W ich przypadku źródło światła jest bardziej tajemnicze. 

Zespół astronomów zaobserwował sześć galaktyk LINER, które niespodziewanie przekształciły się w kwazary. Zebrane w ten sposób dane mogą pomóc w demistyfikacji natury zarówno LINERów, jak i kwazarów, odpowiadając jednocześnie na kilka palących pytań dotyczących ewolucji galaktyk. Naukowcy sugerują, że odkryli zupełnie nowy typ aktywności czarnych dziur znajdujących się w centrach tych sześciu galaktyk.

Czytaj też: Czarna dziura w centrum naszej galaktyki pochłania coraz więcej materii

Tego typu zjawisko zaobserwowano w innych galaktykach – najczęściej w klasie galaktyk aktywnych znanych jako galaktyki Seyfert. Z definicji mają one jasne, aktywne jądro, choć galaktyki Seyfert typu 1 i 2 różnią się między sobą ilością emitowanego światła. Wielu astronomów podejrzewa, że różnica ta wynika z kąta, pod jakim astronomowie oglądają galaktyki. Seyfert 1 znajdują się w pozycji, która umożliwia ich bezpośrednią obserwację z Ziemi. Z kolei Seyfert 2 są ustawione pod niekorzystnym kątem. Z tego powodu nie jest łatwo w pełni zaobserwować zachodzących zmian. Pewny jest jednak fakt, iż doszło do niespodziewanych transformacji.

[Źródło: phys.org; grafika: NASA]

Czytaj też: Naukowcy nie wiedzą, skąd wzięły się dwa źródła promieniowania w naszej galaktyce