WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Szkielet sprzed 10 000 lat rzuca nowe światło na migracje ludności

Szkielet pochodzący sprzed 9900 lat, który znaleziono na terenie Meksyku, dostarcza nowych informacji na temat osadników, którzy w przeszłości zasiedlali ten obszar.

Pewnym jest, że ludzie zamieszkiwali Półwysep Jukatan już od tysięcy lat, w okresie późnego plejstocenu. Niedawno odkryty szkielet, znaleziony na terenie jaskiń rozciągających się na terenie miasta Tulum, rzucił nowe światło na to, jak wyglądały ówczesne migracje ludności. Kości są kompletne w ok. 30 procentach i należą do kobiety, która zmarła niemal 10 tysięcy lat temu. W momencie śmierci miała ona ok. 30 lat.

Co ciekawe, czaszka kobiety oraz kilka innych osób, dość znacząco różni się od znajdowanych wcześniej szkieletów. Różnice wynikają przede wszystkim z kształtu oraz faktu, że jej zęby były zniszczone przez próchnicę (sugeruje to stosowanie diety bogatej w cukry). Z kolei większość wcześniej udokumentowanych szczątków charakteryzowało się obecnością zębów pozbawionych ubytków.

I choć próbka badawcza nie jest zbyt wielka, by przesądzać o charakterystyce ówczesnych mieszkańców Jukatanu, to autorzy badania wyciągnęli pewne wnioski. Ich zdaniem półwysep zamieszkiwały co najmniej dwie różne pod względem morfologicznym grupy osadników. Różnice te pojawiły się z powodu izolacji jednej z grup bądź wynikały z zupełnie odmiennego czasu przybycia przedstawicieli jednej z nich do Meksyku.