Reklama
aplikuj.pl

Szkielet sprzed 10 000 lat rzuca nowe światło na migracje ludności

Szkielet pochodzący sprzed 9900 lat, który znaleziono na terenie Meksyku, dostarcza nowych informacji na temat osadników, którzy w przeszłości zasiedlali ten obszar.

Pewnym jest, że ludzie zamieszkiwali Półwysep Jukatan już od tysięcy lat, w okresie późnego plejstocenu. Niedawno odkryty szkielet, znaleziony na terenie jaskiń rozciągających się na terenie miasta Tulum, rzucił nowe światło na to, jak wyglądały ówczesne migracje ludności. Kości są kompletne w ok. 30 procentach i należą do kobiety, która zmarła niemal 10 tysięcy lat temu. W momencie śmierci miała ona ok. 30 lat.

Co ciekawe, czaszka kobiety oraz kilka innych osób, dość znacząco różni się od znajdowanych wcześniej szkieletów. Różnice wynikają przede wszystkim z kształtu oraz faktu, że jej zęby były zniszczone przez próchnicę (sugeruje to stosowanie diety bogatej w cukry). Z kolei większość wcześniej udokumentowanych szczątków charakteryzowało się obecnością zębów pozbawionych ubytków.

I choć próbka badawcza nie jest zbyt wielka, by przesądzać o charakterystyce ówczesnych mieszkańców Jukatanu, to autorzy badania wyciągnęli pewne wnioski. Ich zdaniem półwysep zamieszkiwały co najmniej dwie różne pod względem morfologicznym grupy osadników. Różnice te pojawiły się z powodu izolacji jednej z grup bądź wynikały z zupełnie odmiennego czasu przybycia przedstawicieli jednej z nich do Meksyku.