Reklama
aplikuj.pl

Szkocja uchyla rąbka tajemnicy ewolucji

Badacze odkryli znaczące pokłady molibdenu, pierwiastka kluczowego w ewolucji wielokomórkowców, w skałach osadowych prehistorycznego szkockiego jeziora.

Naukowcy przebadali mające 1,5 miliardów lat skały sedymentacyjne w północno-zachodniej części Szkocji, w Stoer Bay. Odkryto w nich wysokie stężenie molibdenu, uznawanego za pierwiastek kluczowy w ewolucji organizmów wielokomórkowych. Znaczenie jego obecności w warstwach sedymentacyjnych wyjaśnia profesor John Parnell z The School of Geosciences przy University of Aberdeen (Szkocja) – molibden odgrywa pewną rolę przy asymilacji azotu w procesach biologicznych prostych organizmów (nitrogenaza); u bardziej złożonych form życia wchodzi w skład enzymów odpowiedzialnych za niektóre procesy metaboliczne.

Wcześniej dla oszacowania zasobów molibdenu badano stare skały oceaniczne, jednak analizy wykazywały jego szczątkową obecność w próbkach materiału sprzed 1,5 miliarda lat. Tym samym odkrycie dokonane w Szkocji poddaje w wątpliwość dotychczasowe przekonanie, że ważny etap ewolucji, prowadzący do narodzin stworzeń lądowych, miał miejsce w głębinach oceanów. Wskazuje raczej, że wielokomórkowce mogły mieć swoją genezę w głębi kontynentu.

Parnell podkreśla wyjątkowość zatoki w północno-zachodniej Szkocji. Istnieje bardzo niewiele miejsc takich, jak to, w których cenne dla naukowców skały tworzą odkryte naziemne formacje – pozostałe znane punkty mają niezbyt dogodną lokalizację i zmuszałyby do długich podróży. Stoer Bay jest zarówno doskonale zachowany, jak i łatwo dostępny, mieści się relatywnie blisko siedziby zespołu w Aberdeen. Okolica już wcześniej ujawniła swoją wartość dla geologów. Kilka lat temu w tym regionie Szkocji, niedaleko Lochinver, pobrano próbki skał, które zanalizowano pod względem związków chemicznych charakterystycznych dla starożytnych bakterii. Badania wykazały, że zwiększenie objętości tlenu w atmosferze, dające szansę na rozwój wielokomórkowych form życia, miało miejsce kilkaset milionów lat wcześniej, niż uprzednio przypuszczano. Najnowsze odkrycia pogłębiają wiedzę na ten temat, choć wciąż jest to tylko ułamek czekającej naukowców pracy nad odsłanianiem tajemnic historii Ziemi i ewolucji organizmów, .

[Źródło: Phys.org; Zdjęcie: Phys.org]