Reklama
aplikuj.pl

Szpiegowskie zdjęcia satelitarne pokazują zmiany klimatu w Himalajach

Nie jest niczym nowym, że Ziemi grozi ocieplenie klimatu, ale nowe badania pokazują dosadnie, jak szybko to się dzieje. Wykorzystując niedawno odtajnione zdjęcia satelitarne, naukowcy odkryli, że w tym stuleciu, porównaniu z ostatnim ćwierćwieczem XX wieku, himalajskie lodowce topiły się dwa razy szybciej. Z kolei oddzielne badanie pokazało, że lodowiec Grenlandii odzyskał część lodu i to przez trzeci rok z rzędu. 

Choć Arktyka i Antarktyda są „siedliskiem” dla większości lodu naszej planety, region Himalajów gromadzi około 600 miliardów ton tej substancji. Dzięki temu temu część osób nazywa ten obszar „trzecim biegunem Ziemi”. Oczywiście jest on bardzo podatny na zagrożenia w naszym ocieplającym się świecie, a wiele badań próbowało zmierzyć, ile lodu Himalaje tracą każdego roku.

Czytaj też:  Zmiany klimatu mogą zwiększyć populację kałamarnic

Zespół badawczy pod kierownictwem Columbia University przeanalizował dane satelitarne zebrane w ciągu 40 lat z około 650 lodowców w Indiach, Chinach, Nepalu i Bhutanie. Starsze zdjęcia zostały wykonane przez amerykańskie satelity szpiegowskie w latach 70. i 80. i dopiero niedawno zostały odtajnione. Naukowcy opracowali sposób budowania trójwymiarowych modeli gór na podstawie obrazów, porównując nakładające się zdjęcia tych samych obszarów i mapując niewielkie różnice między nimi.

Dzięki tym modelom 3D naukowcy mogli zmierzyć zmiany w wysokości oraz powierzchni lodowców. Dane te zostały następnie porównane z nowszymi materiałami z bardziej zaawansowanych satelitów, które są w stanie bezpośrednio mierzyć zmiany wysokości. Korzystając z obu zestawów danych, zespół porównał okresy od 1975 do 2000 i 2000 do teraz.

Różnica jest wyraźna. Od 2000 r. lód himalajski wydaje się topić dwa razy szybciej niż w ciągu ostatnich 25 lat. Między 1975 a 2000 r. Średnia strata lodu lodowcowego wynosiła około 25 cm rocznie, ale podwoiła się do 50 cm w XXI wieku. Są to średnie liczby, rozłożone w całym regionie, a w najgorszych przypadkach strata lodu wynosi aż 5 m rocznie.

[Źródło: newatlas.com; grafika: NASA]

Czytaj też: Cywilizacja ludzka upadnie do 2050 roku jeśli nie powstrzymamy zmian klimatu