Wcześniej informowaliśmy, że pandemia koronawirusa zainspirowała tworzenie szpitali z kontenerów transportowych, a teraz jest tego owoc w ramach projektu CURA.
W ramach projektu CURA (Connected Units for Respiratory Ailment) twórcy przekształcają te metalowe skrzynie do „składanych” i łatwych w transporcie wyspecjalizowanych placówek medycznych. Mowa o takich, które są w stanie zapewnić intensywną opiekę medyczną i mogą trafić do każdego zakątka na świecie, aby pomóc osobom wymagającym leczenia w miarę rozprzestrzeniania się COVID-19.
CURA to projekt typu open-source, który sprowadza się do łączenia ze sobą standardowych kontenerów transportowych o długości 6,1 metra, które są albo nowe lub bardzo starannie i dokładnie oczyszczone. Każdy kontener jest modyfikowany (dodanie okien/drzwi), a następnie łączony z innymi w większą nadmuchiwaną konstrukcję, aby wreszcie złożyć konfiguracje modułowe w różnych rozmiarach w zależności od potrzeb.
Teraz, zaledwie kilka tygodni później, projekt koncepcyjny został przekształcony w rzeczywistą prototypową jednostkę zainstalowaną w tymczasowym szpitalu w Turynie we Włoszech. Nic dziwnego, jako że projekt jest prowadzony przez włoską firmę architektoniczną Carlo Ratti Associati, będąc sponsorowanym przez UniCredit.
Pierwszy prototypowy model został stworzony ze standardowego kontenera o długości 6,1 metra i jest wyposażony w dwa szklane okna. Jest też podłączony do dużej nadmuchiwanej konstrukcji, która służy jako przebierana i magazyn, ale może być również wykorzystana do połączenia dodatkowych jednostek kontenerowych w razie potrzeby.
Czytaj też: Napakowane technologią elektryczne rowery Vanmoof
We wspomnianym prototypie znajduje się obecnie cały sprzęt niezbędny dla dwóch pacjentów wymagających intensywnej terapii.