Reklama
aplikuj.pl

Sztuczna Inteligencja chińskiego Alibaby diagnozuje Koronawirusa w ciągu kilkunastu sekund

Ai zdiagnozuje koronawirusa

Zaledwie 20 sekund wystarczy, aby Sztuczna Inteligencja stworzona przez chińskiego Alibabę była w stanie zdiagnozować zachorowanie na Koronawirusa. Jest przy tym bardzo skuteczna, bo prawdopodobieństwo poprawnej diagnozy to aż 96%.

Firmy technologiczne w walce z Koronawirusem

Światowi giganci technologiczni dysponują nie tylko potężnymi zasobami technologicznymi, ale również bardzo mocno rozwiniętymi placówkami badawczymi. W obliczu zagrożeń takich jak Koronawirus ich naukowcy zamiast pracować nad nowymi urządzeniami dla klientów, pomagają walczyć z chorobą. Tak jak zrobił to chiński Alibaba.

AI wykryje Koronawirusa

Z raportu firmy Nikkei wynika, że standardowe zdiagnozowanie Koronawirusa przez człowieka trwa ok 15 minut. Sztuczna Inteligencja Alibaby jest w stanie zrobić to w ciągu 20 sekund. Wykorzystuje do tego tomografię komputerową. Skan klatki piersiowej jest w stanie z 96% dokładnością wskazać wirusowe zapalenie płuc.

Rozwiązanie już trafia do szpitali. Nie jest jedyne

AI Alibaby pracuje już w co najmniej 100 szpitalach na terenie Chin. Jak na razie bazuje na wynikach badań 5000 pacjentów z potwierdzonym zachorowaniem na Koronawirusa.

Alibaba to nie jedyna firma, która dostarczyła tego typu rozwiązanie. Podobny system dostarczyła organizacja Ping An zajmująca się opieką zdrowotną. W tym przypadku analiza trwa 15 sekund, a dokładność diagnozy przekracza 90%. Rozwiązanie zostało dostarczone do ponad 1500 instytucji medycznych.

Choć Ping An jest określany jako konkurencja Alibaby, w tym przypadku trzeba do tego zwrotu podchodzić z dystansem. Bo choć rynkowo faktycznie możemy mówić o konkurencji, tak tutaj chodzi raczej o wzajemne uzupełnianie się, aby dostarczyć szybkie rozwiązania diagnostyczne do jak największej liczby placówek medycznych.