Sieć neuronowa jest w stanie z wysoką skutecznością oceniać, czy dana osoba jest pijana. Jak to możliwe?
W grę wchodzi analiza termicznych obrazów ludzkich twarzy wykonywanych w podczerwieni. Na ich podstawie sztuczna inteligencja potrafi ocenić upojenie danego człowieka z efektywnością rzędu 93 procent.
Czytaj też: Sztuczna inteligencja ocenia wypracowania. Tak oprogramowanie zajmuje się pracami uczniów
Jak dowiadujemy się z International Journal of Intelligent Information and Database Systems takie rozwiązanie mogłoby być wykorzystywane wszędzie tam, gdzie występują problemy na przykład z nietrzeźwymi kierowcami. Każdego roku na świecie dochodzi do ponad miliona zgonów w wyniku wypadków drogowych, a w dużej mierze odpowiadają za nie osoby znajdujące się pod wpływem alkoholu.
Jak na razie sztuczna inteligencja wykrywa pijanych ludzi z 93-procentową skutecznością
Za potencjalnym rozwiązaniem stoją naukowcy z Vietnam National University, którzy twierdzą, że analiza obrazowania termicznego zapewnia nieinwazyjne podejście do sprawy, dzięki któremu możliwe byłoby „odsiewanie” osób pijanych i próbujących wsiąść za kółko.
Czytaj też: Dlaczego alkohol jest stosowany do konserwacji tkanek?
Badacze przyznają, że jest istotne, by taki system miał bardzo niski wskaźnik wyników fałszywie pozytywnych i fałszywie negatywnych. Dlaczego? Wyniki fałszywie negatywne mogłyby dopuszczać do jazdy nawet pijane osoby. Z kolei fałszywie pozytywne prowadziłyby do blokowania ludzi trzeźwych, którzy zostali błędnie ocenieni. Mimo to nietrudno wyobrazić sobie niechęć ze strony społeczeństwa do tego typu rozwiązań, choćby z obawy o nadmierną inwigilację.