Nowe badania wykazało, że sztuczna inteligencja może drastycznie przyspieszyć odkrywanie nowych leków. Czas potrzebny na odkrycie jednej substancji może spaść z lat nawet do dni.
Frima Insilico Medicine (Hong Kong) pokazała właśnie wyniki nowego procesu odkrywania leków opartego o SI. Nazywa się on GENTRL (Generative Tensorial Reinforcement Learning). Technika ta była w stanie z powodzeniem zidentyfikować sześć obiecujących metod leczenia zwłóknienia w ciągu zaledwie 21 dni. Jedna z metod okazała się skuteczna w badaniach na myszach.
Czytaj też: Chińska firma właśnie sklonowała kota
Na tej podstawie autorzy badania stwierdzili, że GENTRL może znacząco przyspieszyć proces odkrywania leków oraz pozwoli na zaoszczędzenie miliardów przez przemysł farmaceutyczny. W tym wypadku czas to także pieniądz, więc w ten sposób odkryte leki czy terapie powinny być znacznie tańsze. Aktualnie koszt opracowania nowego leczenia szacuje się na ok. 2,6 miliarda dolarów.
Postępy w sztucznej inteligencji w przyszłości znacznie wpłyną na nasze życie. Jeśli to będzie tylko pozytywny wpływ to należy cieszyć się z nowych odkryć. Mam nadzieję, że kiedyś większość chorób dzięki odkryciom będzie już wyleczalna.
Czytaj też: Być może wiemy czym jest słynny potwór z Loch Ness
Źródło: Digitaljournal