WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Sztuczna trzustka zaakceptowana przez FDA

Urządzenie firmy Medtronic, MiniMed 670G, jest pierwszym urządzeniem, które automatycznie monitoruje poziom glukozy i jest także pompą insulinową. Oznacza to, że dostarcza ono tyle hormonu, ile aktualnie wynosi zapotrzebowanie człowieka. Minimalizuje to możliwość podania zbyt małej lub zbyt dużej dawki, której skutki mogą mieć fatalne konsekwencje. Co więcej, jest to pierwsze urządzenie typu sztuczna trzustka, które zostało zaakceptowane przez amerykańską Agencja Żywności i Leków (FDA).

Medtronic MiniMed 670G wymaga tylko od pacjentów podania węglowodanów w posiłkach oraz okresowej kalibracji czujników. Urządzenie działa nawet w nocy, dzięki czemu pacjenci mogą budzić się z normalnym poziomem glukozy. Jednakże nie wszystko jest tak pięknie. Produkt skierowany jest do osób powyżej 14 roku życia. Także nie jest on już teraz dostępny na rynku. Firma chce przeprowadzić dodatkowe testy i wypuścić urządzenie dopiero na wiosnę 2017 roku. Być może, dzięki nim uda się obejść granicę wiekową.

Tylko w USA na cukrzycę typu 1 choruje 29,1 miliona osób. Kolejne 1,4 miliona dochodzi rok w rok. Na tę chorobę nie ma też skutecznego leku, dlatego też sztuczna trzustka jest tak ogromnym krokiem naprzód. Ciekawe tylko ile w dniu premiery będzie wynosić jej cena.

Źródło: http://futurism.com/