Naukowcy z Uniwersytetu Linköping opracowali sztuczne mięśnie, które żywią się tym samym co organiczne odpowiedniki. Zużywają one glukozę i tlen w celu działania. Dzięki temu możliwe jest tworzenie sztucznych organizmów, które będą działały podobnie do tych żywych.
W celu stworzenia sztucznego mięśnia naukowcy wykorzystali polipirol. Jest to materiał znany z właściwości elektroprzewodzących. Używany jest on głównie w czujnikach i pod wpływem prądu zmienia się jego objętość.
Czytaj też: W kwestii energooszczędności ten pojazd nie ma sobie równych
Naukowcy uformowali polipirol w dwie warstwy z cienką membraną pomiędzy nimi. Gdy ładunek trafia na jedną stronę to jony wydalane przez pierwszą część, która się kruczy, wchłaniane są przez drugą i ona się rozszerza. Całość działa więc jak mięsień.
Ładunek może pochodzić z akumulatora, ale także z glukozy czy tlenu. Można domieszkować polimer enzymami, które wzmocnią reakcję i będą korzystały tylko ze wspomnianych składników. Kolejnym krokiem naukowców jest próba kontrolowania reakcji oraz sprawdzenie ile zgięć materiał jest w stanie przetrwać.
Czytaj też: Łazik Mars 2020 dostał już swoje koła
Źródło: Newatlas