Reklama
aplikuj.pl

Sztuczne pajęcze nici mogą zastąpić plastik

Sztuczne pajęcze nici mogą zastąpić plastik
Sztuczne pajęcze nici mogą zastąpić plastik

Już nie raz wspominało się o fantastycznych wręcz właściwościach pajęczych nici… ale przecież trudno wymagać od naszych (nie)przyjaciół napędzenia masowej produkcji w zakładach. Rozwiązaniem są więc sztuczne pajęcze nici, które opracowali naukowcy z Uniwersytetu Aalto i fińskiego centrum badań technicznych VTT.

Czytaj też: Bezzałogowy okręt dalekiego zasięgu w zainteresowaniach USMC

Ci stworzyli nowy materiał biologiczny, który gwarantuje to, co pajęcza sieć, a więc niesamowitą wytrzymałość, lekkość oraz elastyczność. Wszystko dzięki bardzo starannemu procesowu, w którym skleja się drewniane włókna celulozowe i białka jedwabiu, które budują  sklejaniu drewnianych włókien celulozowych i białka jedwabiu znajdującego się w sieci pająka. Jak wspomina naukowiec z VTT, Pezhman Mohammadi:

Wykorzystaliśmy miazgę brzozową, rozbiliśmy ją na nanowłókna celulozowe i ułożyliśmy w sztywne rusztowanie. Jednocześnie infiltrowaliśmy sieć celulozową miękką i rozpraszającą energię matrycą z jedwabiu pajęczego.

Zespół opisuje swoje dzieło jako „bardzo twardy i sprężysty materiał, który może być stosowany w przyszłości jako ewentualny zamiennik tworzywa sztucznego, jako część kompozytów biologicznych oraz w zastosowaniach medycznych, włóknach chirurgicznych, przemyśle tekstylnym i opakowaniach”. Następnym krokiem przy materiale jest jego odtworzenie i próba stworzenia przedmiotów.

Czytaj też: Hakerzy spróbują przejąć kontrolę nad orbitującym satelitą

Źródło: Popular Mechanics