Reklama
aplikuj.pl

Ten sztuczny liść przewyższa pozostałe w pochłanianiu CO2 o ponad sto razy

Ten sztuczny liść przewyższa pozostałe w pochłanianiu CO2, sztuczny liść

Wiecie co jest lepsze od drzewa, pochłaniającego rocznie do 7 kg CO2? Drzewo, które pochłania w ciągu tego samego roku całe 700 kilogramów. Takie osiągnięcie byłoby rozwiązaniem największych problemów Ziemi, ale na rewolucje takiego sortu nie liczcie. Naukowcy opracowali specjalny sztuczny liść, który może wychwytywać dwutlenek węgla w tempie 100 razy szybszym w porównaniu do innych podobnych projektów. To nadal znacznie mniej od tego, co potrafi naturalny liść, ale ludzkość jest w tej kwestii na dobrej drodze.

Nowy sztuczny liść nie dorównuje tym naturalnym, ale i tak pochłania cała masę dwutlenku węgla w porównaniu do sobie podobnych

Gdyby udało się ludzkości odwzorować fotosyntezę na dużą skalę i z małym nakładem pieniężnym, przetwarzanie światła słonecznego, wody i dwutlenku węgla na energię wprowadziłoby nas w nową, wolną od zanieczyszczeń i energetycznych problemów erę. W pewnym (małym) stopniu udało się to zespołowi inżynierów z University of Illinois Chicago (UIC), który opracowali sztuczny liść, mogący działać w świecie rzeczywistym, a nie tylko w wypełnionych dwutlenkiem węgla zbiornikach.

Ten sztuczny liść pochłania dwutlenek węgla nawet z dużo bardziej „ubogich” w niego źródeł, takich jak powietrze i spaliny z elektrowni węglowych i generuje z niego materiał do wykorzystania w formie paliwa i wiele innych materiałów. Cechuje go „wysoki współczynnik wychwytywania CO2, stosunkowo niskie koszty i potrzeba dostępu do niewielkiej ilości energii”. Mowa o przechwytywaniu 3,3 milimoli na godzinę na każde cztery centymetry kwadratowe materiału, czyli o ponad 100 razy więcej względem innych podobnych „sztucznych liści” (via Energy & Environmental Science).

Czytaj też: Zanurzyli się na rekordową głębokość. Dotarli na dno Rowu Atakamskiego

W praktyce ten sztuczny liść powstał z tanich materiałów i opiera się na wcześniejszych projektach. Jest jednocześnie na tyle mały, że mieści się w plecaku i ma charakter modułowy, wykorzystując gradient wody – stronę suchą i stronę mokrą – biegnący przez elektrycznie naładowaną membranę, która do zasilania wymaga 0,4 kilodżula na godzinę.