Reklama
aplikuj.pl

Sztuczny liść wytwarza pierwsze leki

Sztuczny liść, działający Sztuczny liść, leki Sztuczny liść, wytwarzanie leków Sztuczny liść, działanie Sztuczny liść

Sztuczne liście od dziesięcioleci są przedmiotem badań wielu naukowców. W najnowszej publikacji badacze z Eindhoven University of Technology (TUE) dopracowali swój projekt i sprawili, że liść może wytwarzać pewne leki.

Naturalne liście to małe maszyny. Zbierają one światło słoneczne, którego energia wykorzystywana jest do napędzania reakcji chemicznej zmieniającej CO2 i wodę w glukozę. W tym wszystkim wydalany jest jeszcze tlen.

Czytaj też: Te roboty korzystają z samonaprawiających się materiałów

Sztuczne liście mają naśladować ten proces. Nowy pomysł naukowców z TUE opiera się na poprzednim prototypie zaprezentowanym w 2016 roku. Wtedy też urządzenie wykonano z gumy silikonowej, która teraz została zastąpiona pleksi.

Zespół przetestował swoje rozwiązanie i z powodzeniem wyprodukował dwa leki: artimensyninę, która jest skuteczna przeciwko malarii i askaridol, który jest stosowany przeciwko niektórym pasożytom. Biorąc pod uwagę niewielki rozmiar i skalowalność, zespół twierdzi, że jest w stanie wykorzystać sztuczny liść do produkcji innych leków tam, gdzie są one potrzebne. Np. leki na malarię można wytwarzać w regionach najbardziej zagrożonych tą chorobą. Ciekawe, czy takie rozwiązanie zyska na popularności.

Czytaj też: Podano ile zgonów wywołała fala upałów swe Francji

Źródło: Newatlas