Życie pozaziemskie prawie na pewno gdzieś istnieje, ale jest najprawdopodobniej mikroskopijne. Aby je odnaleźć, będziemy musieli poszukiwać biomarkerów, które można wykryć w atmosferze, glebie lub wodzie planety. Teraz naukowcy z University of Illinois opracowali nowy i dość oczywisty znak występowania życia: skały w kształcie makaronu.
Współczesny Mars jest piekielnym światem dla większości organizmów, jakie znamy. Ciekła woda i tlen cząsteczkowy są niezwykle rzadkie, a powierzchnia planety jest stale bombardowana promieniowaniem kosmicznym. Warunki były prawdopodobnie lepsze w odległej przeszłości, ale nawet wtedy mogły nie spełniać standardów Ziemi. Jednocześnie należy zauważyć, że mikroby pojawiły się w najbardziej niegościnnych miejscach, jakie kiedykolwiek odkryto na Ziemi, więc nie można ich wykluczyć na innych planetach. Zdaniem naukowców zajmujących się nowym badaniem, jeden z najpoważniejszych kandydatów do występowania na Marsie zostawia na skałach charakterystyczne ślady.
Czytaj też: Sonda badająca Marsa pobiła niesamowity rekord
Sulfurihydrogenibium yellowstonense (lub w skrócie Sulfuri) to bakteria, która może rozwijać się w ekstremalnych warunkach. Na Ziemi występuje w gorących źródłach, nie przeszkadza jej światło ultrafioletowe, a zamiast tlenu może wykorzystać siarkę i dwutlenek węgla. Kiedy bakterie Sulfuri gromadzą się w szybko płynącej wodzie, mają tendencję do zatrzaskiwania się w łańcuchu, tworząc cienkie, delikatne pasma materiału, które wyglądają jak makaron.
Oczywiście, szanse na znalezienie płynącej wody pełnej bakterii Sulfuri na Marsie są dziś wyjątkowo małe. Ale dobrą wiadomością jest to, że ich obecność można zobaczyć na długo po śmierci samych organizmów. Wiadomo, że węglan wapnia krystalizuje się wokół włóknistych owadów, tworząc nitkowate skały, które wyglądają jak pokryte makaronem.
[Źródło: newatlas.com]
Czytaj też: Nowe próbki z Marsa potwierdzają obecność wody w przeszłości