Reklama
aplikuj.pl

Być może zarejestrowali szum wszechświata. To byłby naukowcy przełom

hubble

Zderzające się ze sobą czarne dziury i gwiazdy neutronowe, zapadające się rdzenie supernowych, czy nawet sam Wielki Wybuch – wszystkie te zdarzenia powinny wyemitować fale rozchodzące się po wszechświecie.

I choć same fale grawitacyjne są trudne do namierzenia, to wytwarzany przez nie szum, zwany tłem, powinien być bardziej powszechny. I wygląda na to, że naukowcom udało się namierzyć jego fragment.

Czytaj też: Satelity SmallSat odkryją tajemnice wszechświata. Co planuje NASA?
Czytaj też: Co Stephen Hawking mówił o końcu wszechświata?
Czytaj też: Nowo odkryta supergromada może wyjaśnić, jak ewoluował wszechświat

Sygnał został uchwycony podczas obserwacji martwej gwiazdy zwanej pulsarem. Tego typu obiekty błyskawicznie się obracają, emitując przy tym wiązki fal radiowych, które są wykorzystywane przez naukowców m.in. do badań poświęconych grawitacji czy też nawigowania w przestrzeni kosmicznej. Od momentu, kiedy wykryto fale grawitacyjne, pulsary służą także do ich poszukiwań.

Tzw. szum wszechświata byłby powiązane z odkrytymi niedawno falami graiwtacyjnymi

Wynika to z faktu, iż fale grawitacyjne rozchodzące się w przestrzeni, zakrzywiając ją, wpływając przy tym na czas trwania impulsów radiowych pochodzących z pulsarów. Naukowcy zrzeszeni w ramach programu NANOGrav obserwowali 45 pulsarów występujących na terenie Drogi Mlecznej. W ten sposób wykryli „szum wszechświata”, który – choć różny w zależność od źródła pochodzenia – to opiera się na podobnych schematach.

Czytaj też: Czarne dziury mogą działać niczym teleporty. Czy ludzie z nich skorzystają?
Czytaj też: Ogromna czarna dziura ucieka naukowcom, a oni nie wiedzą, w jaki sposób
Czytaj też: Zderzacz atomów mógłby posłużyć do tworzenia czarnych dziur na Ziemi

Badania w tej sprawie, opublikowane na łamach The Astrophysical Journal Letters, sugerują, że jeśli sygnał naprawdę jest związany z szumem fal grawitacyjnych, to byłoby niezwykle ważne odkryciem. Źródłem tych fal są prawdopodobnie supermasywne czarne dziury. Ich lepsze poznanie mogłoby m.in. wyjaśnić, jak powstają i ewoluują podwójne czarne dziury.