Reklama
aplikuj.pl

Nowo odkryta supergromada może wyjaśnić, jak ewoluował wszechświat

wszechswiat

Analizując dane zebrane w ramach programu eFEDS, międzynarodowy zespół astronomów wykrył nową supergromadę. Struktura ta składa się z ośmiu gromad galaktyk.

Supergromady są jednymi z największych struktur w znanym nauce wszechświecie. Znalezienie i szczegółowe zbadanie takich obiektów może być niezbędne w kontekście lepszego zrozumienia procesu powstawania i ewolucji dużych kosmicznych włókien.

Czytaj też: Pozostałości tej gromady zachwyciły naukowców. Są jedyne w swoim rodzaju
Czytaj też: Czy stwórca wszechświata pozostawił nam zakodowane wiadomości?
Czytaj też: Czarna dziura nieznanego typu mogłaby zaburzyć wszystko, co wiemy o wszechświecie

Zaobserwowana niedawno supegromada składa się z łańcucha ośmiu gromad galaktyk o przesunięciu ku czerwieni wynoszącym 0,36. Dane zebrane w świetle optycznym i rentgenowskim sugerują, że jest to potrójny układ łączący się.

Opisywana supergromada ma masę porównywalną do 580 bilionów mas Słońca

Gromada określona mianem eFEDS J093513.3+004746, znajdująca się w północnej części supergromady, jest najbardziej masywna i jasna z całej ósemki. Łącznie masa całej struktury została określona na ok. 580 bilionów mas Słońca.

Czytaj też: W czasie narodzin tej gromady gwiazd pojawiły się niesamowite „fajerwerki”
Czytaj też: Co Stephen Hawking mówił o końcu wszechświata?
Czytaj też: Ludzki mózg wygląda jak wszechświat. Zobaczcie porównanie

Najmniej masywne skupiska tej supergromady, czyli eFEDS J093546.4-000115 i eFEDS J093543.9-000334, mają masę około 130 bilionów mas Słońca. Z kolei masy pozostałych pięciu gromad wynoszą od 140 do 250 bilionów mas Słońca.