Reklama
aplikuj.pl

Szybka kamera pokazuje, jak larwy tworzą tymczasowe „nogi” ułatwiające skakanie

Skakanie prawdopodobnie nie jest umiejętnością, która mogłaby nam się kojarzyć z niewielkimi, niezbyt przyjemnymi dla oczu larwami. Okazuje się jednak, że niektóre z nich mogą faktycznie przeskoczyć odległości znacznie większe, niż mogłyby sugerować ich mikroskopijne ciała. Korzystając z zaawansowanych kamer naukowcy mogli zauważyć zdolność tych zwierząt do formowania czegoś, co badacze nazywają „tymczasową nogą”. 

Naukowcy przyznają, że wiedzieli o tych umiejętnościach larw od ponad 50 lat, ale nigdy ich dogłębnie nie zbadali. Technologia szybkich kamer w połączeniu ze skaningowymi mikroskopami elektronowymi umożliwiła im odkrycie niektórych tajemnic. Urządzenie zarejestrowało materiał z prędkością 20 000 klatek na sekundę i zostało użyte do sfilmowania skaczących larw przez długi czas. Niewielkich rozmiarów robaki często pokonywały odległość wynoszącą nawet 30 razy więcej niż długość ich własnego ciała.

Czytaj też: Kapsułki z oleju tymiankowego i skrobi kukurydzianej zabijają larwy komarów

Materiał filmowy ujawnił, że osiągają to poprzez zwijanie ciała do kształtu pierścienia. Ten manewr powoduje, że znajdujące się wewnątrz nich płyny zbierają się i wytwarzają ciśnienie w części ogonowej aż do momentu rozprostowania. Ich ciała pełnią role tymczasowych nóg, uwalniając energię, która napędza robaka. Dodatkowo autorzy eksperymentu obliczyli, że taka metoda przemieszczania jest nawet 28 razy bardziej energooszczędna i efektywna niż klasyczne sposoby poruszania.

[Źródło: newatlas.com; grafika: Duke University]

Czytaj też: Te larwy w bursztynie zostały uwięzione około 130 mln lat temu