Reklama
aplikuj.pl

Kryzys przyśpiesza rozwój data center

Akcja partnerska

Pandemia Koronawirusa zmieniła bardzo dużo w wielu kwestiach. Jedną z nich jest przechowywanie danych w bezpiecznych warunkach oraz z szybkim i wygodnym dostępem do posiadanych zasobów. Doskonale wie o tym T-Mobile, który właśnie rozpoczął budowę kolejnego data center w Warszawie.

Pozytywne skutki pandemii dla data center

Światowa pandemia Koronawirusa nie jest tylko ucieleśnieniem wszelkiego zła. Są obszary życia (i biznesu), które miały sporo szczęścia w nieszczęściu i mogły wspierać inne firmy świadcząc usługi pozwalające zachować im ciągłość działalności operacyjnej. Jezdny, z nich jest rynek date center, w tym rozwiązań chmurowych.

Opustoszałe biura i praca zdalna spowodowały, że serwery w miejscach pracy przestały być używane. Firmy zaczęły dosłownie wynosić się z danymi poza swoje siedziby. Coraz popularniejsze stały się usługi chmurowe. Dzięki nim dane nadal są przechowywane w bezpieczny sposób, ale jednocześnie mogą do nich mieć dostęp pracownicy wykonujący swoje obowiązki zdalnie. Choćby przy użyciu VPN-ów. To właśnie te dwie kwestie – szybkość i bezpieczeństwo, są w tym momencie kluczowe. Firmom zależy, aby mieć dostęp i ochronę danych na przynajmniej takim samym poziomie jak w przypadku korzystania z własnego serwera.

Z danych PMR za kwiecień 2020 roku wynika, że to właśnie popyt na usługi ICT, takie jak właśnie chmura, hosting i VPN są wskazywane jako drugi najbardziej pozytywny skutek pandemii. Tak wskazał 40% badanych menadżerów wyższego szczebla i zarządów firm. Az 74% z nich wskazało natomiast katalizację transformacji cyfrowej, nowych sposobów pracy i digitalizacji.

Z kolei w I kwartale 2020 roku firmy zmniejszyły wydatki na sprzęt i oprogramowanie dla centrów danych o 2% rok do roku, zwiększając przy tym o 3% wydatki na usługi w chmurze. To kolejny dodatkowy punkt dla data center.

Rynek data center w Polsce cały czas się rozwija

W Polsce rynek data center jest cały czas bardzo skromny na tle europejskich gigantów. Z danych Audytela wynika, że w 2019 roku mieliśmy w kraju 100 obiektów komercyjnych tego typu, w tym tylko 65 o powierzchni większej niż 200m2. W samym Frankfurcie w 2019 roku otwarto ich 30.

Podaż powierzchni data center w 2019 roku spadł w Polsce już drugi rok z rzędu i wynosi 94 tys. m2. Dlatego też Polska powinna być najbliższym czasie dużym beneficjentem zmiany stylu pracy wywołanym przez pandemię. Rynek data center nad Wisłą powinien się coraz mocniej dzięki temu rozwijać.

Z szacunków Audytela wynika, że wartość polskiego rynku data center w 2019 roku wynosiła 1,95 mld zł, ale w 2022 przekroczy 2 mln zł. A dokładając do tego wdrożenie sieci 5G do 2025 roku mówimy już o wzroście do 3,5 mld zł. Zapotrzebowanie na usługi data center będzie więc stale rosnąć.

T-Mobile w ofensywie. Warszawskie data center już powstaje

T-Mobile ma duże doświadczenie na rynku data center. Grupa Doutsche Telekom, której częścią jest polski operator, ma 60 tego typu obiektów w całej Europie. Kilka z nich znajduje się w Polsce i zajmują one powierzchnią 21 tys. m2. . Te najbardziej znane mieszczą się w Krakowie (o powierzchni 400 m2), Wrocławiu (500 m2) oraz Piasecznie (6500 m2).

Tak wygląda sieć data center Deutsche Telekom w Europie środkowej

Obiekt budowany przy ul. Szlacheckiej w Warszawie będzie miał powierzchnię 4400 m2 i będzie szalenie nowoczesny. Przyznam szczerze, jako osoba niespecjalnie śledząca rozwój data center, nie spodziewałem się, że w serwerowniach stosuje się tak wiele rozwiązań i zabezpieczeń.

Nowe data center T-Mobile będzie wyposażone w wydajny system chłodzenia oraz zasilanie awaryjne, dzięki czemu będzie pracować nieprzerwanie bez względu na trudne warunki. Obiekt będzie podłączony do sieci dwoma niezależnymi drogami światłowodowymi. Wewnątrz budynku znajdą się dwa całkowicie odseparowane węzły teletransmisyjne. Warto dodać, że serwerownie, w których T-Mobile świadczy usługi cloud computing są ze sobą połączone siecią DC Network Fabric w technologii VxLAN, która pozwala na geograficzny podział zasobów i przełączanie się pomiędzy nimi. W szczególności jest to kluczowe dla systemów typu Disaster Recovery w trybie active – active. Są to rozwiązania gwarantujące najwyższy poziom bezpieczeństwa i brak utraty danych w wypadku awarii jednego z obiektów.

Tak przemieszczają się dane między serwerami T-Mobile na terenie Polski

Obok szeregu certyfikatów, takich jak ISO/IEC 27001:2013, projekt obiekt otrzymał certyfikację ANSI/TIA 942 na poziomie Rated-3. To oznacza, że wszystkie obszary działania obiektu – architektoniczny, mechaniczny, wentylacyjny, klimatyzacyjny, telekomunikacyjny i energetyczny są na poziomie spełniającym najwyższe wymagania rynku.

Jeśli chodzi o zabezpieczenia, to brzmi to wręcz filmowo. Serwery będą chronione przez szereg systemów. Takich jak skanery linii papilarnych, źrenicy oka i twarzy. Cały obiekt będzie zabezpieczony przed skutkami pożaru. Zarówno jeśli chodzi o ściany, jak i drzwi.

Nowe data center T-Mobile będzie świadczyć usługi w pełnym zakresie tego typu obiektów. Od hostingu danych, przez cyberbezpieczeństwo i IT, kończąc na transmisji danych.

Materiał powstał przy współpracy z T-Mobile Polska.