Ta bakteria może w zaskakujący sposób pomóc w ochronie środowiska

Naukowcy z Michigan State University dowiedli, że mikroby są zdolne do wchłaniania toksycznych zanieczyszczeń oraz odzyskiwania cennych zasobów.

Dokonania badaczy zarządzanych przez Gemmę Reguerę zostały opisane na łamach Frontiers in Microbiology. Zespół skupił się na bakterii beztlenowej zwanej Geobacter i należącej do grupy Protobacteria.

Czytaj też: Niewielki generator ozonu ratunkiem dla zanieczyszczonych wód?
Czytaj też: Wirusy i bakterie mogą się łączyć, stanowiąc ogromne zagrożenie dla mózgu
Czytaj też: Samoloty mogą emitować mniej zanieczyszczeń. Sposób jest zaskakujący

Kobalt jest toksyczny dla organizmów żywych, wliczając w to ludzi i bakterie. Z drugiej strony, stanowi on cenny i coraz rzadszy metal stosowany w produkcji baterii a nawet statków kosmicznych. Niestety, kobalt przenika do komórek i prowadzi do ich obumierania, choć pojawiły się podejrzenia, jakoby Geobacter była na niego odporna.

Bakteria zwana Geobacter skutecznie broni się przed negatywnym wpływem kobaltu

Okazało się, że opisywana bakteria może pochłaniać kobalt z rdzy przy jednoczesnym osłanianiu się przed zabójczym działaniem tego metalu. W praktyce dochodzi do sytuacji, w której Geobacter pokrywają się metalem, tworząc coś, co autorzy badań porównują do skafandra Iron Mana.

Czytaj też: Bakterie posiadają wbudowany zegar. Jak działa?
Czytaj też: Bakterie w kosmosie przetrwały okrągły rok. Ale zauważono u nich zmiany

W przyszłości Geobacter mogłyby być wykorzystywane do odzyskiwania i recyklingu kobaltu z baterii litowo-jonowych, zmniejszając zależność producentów od wydobywania go w kopalniach. Poza tym, istnieje możliwość, że ta sama bakteria mogłaby pomóc w pochłanianiu zanieczyszczeń, np. kadmu powstającego w wytwórniach przemysłowych.