Reklama
aplikuj.pl

Ta egzoplaneta osiąga 2500 stopni Celsjusza, a jej metale wyparowują

Gorąca egzoplaneta o nazwie WASP-121b zawiera ogromne ilości metali ciężkich, takich jak żelazo i magnez. Jej atmosfera jest tak rozgrzana, że parują i uciekają grawitacyjnemu wpływowi planety. Sama grawitacja również wpłynęła na deformację kształtu obiektu, upodobniając go do futbolowej piłki. 

Obserwacje, dokonane z wykorzystaniem Kosmicznego Teleskopu Hubble’a, pokazują pierwszy znany przypadek ulatniania metali ciężkich w formie gazu wypływającego z obiektu innego niż tzw. „gorący Jowisz”. Jest to przydomek dla dużych, gazowych egzoplanet, które krążą bardzo blisko swoich gwiazd.

Czytaj też: Niedawno odkryta egzoplaneta posiada trzy słońca

Zwykle planety pokroju gorącego Jowisza są nadal wystarczająco chłodne, aby skroplić cięższe pierwiastki, takie jak magnez i żelazo. Przyjmują one formę chmur, które pozostają w atmosferze planety. Ale w przypadku WASP-121b, której górna atmosfera osiąga płonący 2500 stopni Celsjusza, jest inaczej. Dodatkowo planeta jest dosłownie rozrywana przez grawitację gwiazdy, co nadaje jej kształt piłki do futbolu. Układ gwiezdny WASP-121 znajduje się około 900 lat świetlnych od Ziemi.

Obserwacje WASP-121b pozwalają uzyskać informacje o tym, jak planety tracą swoje atmosfery. Kiedy owe obiekty się formują, tworzą atmosferę złożoną z gazu z dysku, który dał początek zarówno planecie, jak i jej gwieździe macierzystej. Te nowo powstałe atmosfery składają się głównie z wodoru i helu, czyli najpowszechniejszych pierwiastków we Wszechświecie. Gdy planeta zbliża się do swojej gwiazdy, znaczna część tej pierwotnej atmosfery wypala się i „ucieka” w kosmos.

[Źródło: phys.org; grafika: NASA]

Czytaj też: Na tej mapie znajduje się ponad 4000 egzoplanet