WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Niedawno odkryta egzoplaneta posiada trzy słońca

LTT 1445Ab to skalista planeta nieco większa od Ziemi. Porusza się ona po ciasnej orbicie wokół największej gwiazdy w układzie potrójnym znajdującym się zaledwie 22,5 lat świetlnych od Ziemi. Gwiazdy w systemie to czerwone karły, niezwykle aktywne choć mniejsze od naszego Słońca. Odkrycie sprawia, że ​​LTT 1445Ab jest drugim najbliższym Ziemi tego typu systemem, który do tej pory zaobserwowano. 

Egzoplaneta została wykryta dzięki metodzie tranzytu. Naukowcy wykrywają tego typu obiekty obserwując migotanie w świetle gwiazd, gdy planeta przechodzi między gwiazdą a Ziemią. Ale obecność innych gwiazd w tym samym systemie może „zanieczyścić” pomiary. Dodatkowe światło innych gwiazd może wprowadzić zamieszanie w danych. Badania, które naukowcy prowadzą, aby określić masę, rozmiar i położenie egzoplanet, mogą być więc zaburzone. Na szczęście z pomocą przyszedł teleskop TESS, który pomógł lepiej zrozumieć istotę LTT 1445Ab.

Czytaj też: Naukowcy zaobserwowali najmniejszą egzoplanetę

Naukowcy nadal nie wiedzą, czy atmosfera planety jest w stanie przetrwać promieniowanie płynące z jej trzech słońc. Sądzą również, że jest mało prawdopodobnym, aby zmieniła ona swoją gwiazdę-gospodarza i zaczęła orbitować wokół innej gwiazdy. Wygląda bowiem na to, że opisywana egzoplaneta znajduje się w tzw. strefie stabilności.

[Źródło: livescience.com; grafika: Hubble Space Telescope]

Czytaj też: Odkryto trzy egzoplanety o ogromnym potencjale