Reklama

Ta farba pomoże w walce z upałami. Odbija aż 98% promieni słonecznych

Naukowcy wiedzą, że pokrywanie budynków białymi, odbijającymi światło słoneczne farbami, umożliwia utrzymanie ich w odpowiednio niskiej temperaturze.

Niedawno nastąpił duży postęp w tej dziedzinie, ponieważ powstał nowy rodzaj niezwykle białej farby, która odbija prawie całe napływające promieniowanie słoneczne. Już wcześniej, bo w 2012 roku, jedno z badań NASA wykazało, że białe powierzchnie mogą obniżyć temperatury notowane na dachach w Nowym Jorku średnio o 24 stopnie Celsjusza.

Z artykułu opublikowanego na łamach Joule wynika, iż naukowcy z sukcesem zastąpili tlenek tytanu przy pomocy pigmentu zwanego barytem. Wykorzystali również teflon i poli(tetrafluoroetylen). Badacze związani z projektem ograniczyli też liczbę spoiw polimerowych w farbie, które zazwyczaj służą do pochłaniania ciepła.

Czytaj też: Podano ile zgonów wywołała fala upałów swe Francji

Wprowadzone zmiany zaowocowały powstaniem niezwykle białej farby o znacznie lepszych właściwościach chłodzących. Podczas testów okazało się, że odbija ona nawet 98% promieni słonecznych. Taki materiał mógłby odegrać ważną rolę w obniżeniu kosztów i skuteczności chłodzenia budynków, poprzez ograniczenie stosowania klimatyzatorów i innych systemów.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News