Reklama
aplikuj.pl

Ta gwiazda neutronowa jest kosmicznym dzieckiem. Ile ma lat?

Zazwyczaj – mówiąc o kosmicznych obiektach – ciężko porównać ich wiek do znanych nam wartości. Ciężko bowiem zrozumieć jak dawno temu powstała gwiazda, jeśli miało to miejsce np. 3 mld lat temu. W tym przypadku jest inaczej.

Z artykułu opublikowanego na łamach Astrophysical Journal Letters wynika, że astronomowie zaobserwowali gwiazdę neutronową Swift J1818.0-1607, która ma zaledwie 240 lat. W standardach kosmicznych jest to więc noworodek.

Gwiazda neutronowa jest niewiarygodnie gęstym obiektem, pozostałością po tym, jak masywna gwiazda stała się supernową. Łyżeczka neutronowego materiału ważyłaby na Ziemi 4 miliardy ton. W efekcie Swift J1818.0-1607, pomimo masy dwukrotnie większej od Słońca, „mieści” ją w objętości ponad bilion razy mniejszej. Jej pole magnetyczne jest przy tym ok. 1000 razy silniejsze od typowej gwiazdy neutronowej.

Czytaj też: Czy składniki związane z powstaniem życia powstały przed narodzinami gwiazd?

I choć istnieje ponad 3000 znanych gwiazd neutronowych, naukowcy zidentyfikowali do tej pory tylko 31 magnetarów – opisywan obiekt jest jednym z nich. Ponieważ ich właściwości fizyczne nie mogą być odtworzone na Ziemi, gwiazdy neutronowe (w tym magnetary) są swego rodzaju naturalnym laboratorium. Swift J1818.0-1607 znajduje się ok. 16 tysięcy lat świetlnych od Ziemi, a kiedy wyemitowała odebrany przez nas sygnał miała ok. 240 lat. Badacze sądzą, że na przestrzeni lat właściwości magnetarów mogą ulegać zmianom.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News