WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Ta kamera pokazuje w jaki sposób ptaki widzą kolory

Zastanawialiście się kiedyś, jak świat wygląda z perspektywy ptaków? Szwedzcy naukowcy stworzyli kamerę, która to pokaże. Dzięki niej okazało się m.in. że ptaki widzą liście drzew znacznie bardziej szczegółowo niż ludzie. 

Aby zrealizować pomysł, zespół Lund Vision Group zbudował wspomaganą komputerowo wielospektralną kamerę wyposażoną w wiele filtrów optycznych. Filtry te są montowane na kółkach, które można obracać nad soczewką, imitując systemy widzenia różnych zwierząt. W tym badaniu dobrano je tak, aby odpowiadały wrażliwości na kolory czterech typów fotoreceptorycznych komórek znalezionych w siatkówkach ptaków.

Naukowcy stwierdzili, że podczas obrazowania gęstych liści, wrażliwy na promieniowanie ultrafioletowe system wizualny stworzył znacznie wyższy poziom kontrastu niż u ludzi. Zdjęcia zrobione z wykorzystaniem systemu oraz bez niego można zobaczyć powyżej. Naukowcy są przekonani, że ten kontrast zwiększa zdolność ptaków do postrzegania liści w sposób trójwymiarowy, umożliwiając im łatwą nawigację. Z kolei ludzie postrzegają ją jako bardziej płaską powierzchnię, ponieważ kolor zielony jest kolorem, w którym kontrast jest zwykle najgorszy. Wynika to oczywiście z życia w zgoła odmiennych środowiskach oraz faktu, iż ptaki znacznie bardziej polegają na liściach niż ludzie.

[Źródło: newatlas.com]

Czytaj też: Jak zaczęły latać ptaki?