Reklama
aplikuj.pl

Ta maszyna zmienia powietrze w paliwo – jak działa?

dwutlenek wegla

System HVAC, który umożliwia filtrowanie powietrza w celu absorbcji dwutlenku węgla, przekształca je następnie w paliwo.

Projekt jest efektem prac firmy Soletair Power, która zaprezentowała jego działanie w przestrzeni biurowej. Do urządzenia podłączono zasilany gazem ekspres do kawy, ponieważ ponieważ maszyna zamieniła CO2 w paliwo metanowe.

Czytaj też: Maski przeciwwirusowe mogą przydać się w produkcji biopaliw

Czytaj też: Światłowody umożliwiają przekształcanie wody w paliwo

Czytaj też: Tani czujnik dwutlenku węgla pomoże obniżyć zużycie energii

Dwutlenek węgla gromadzi się w budynkach pełnych ludzi, a wyższe stężenia CO2 mogą wpływać na nasze funkcje poznawcze. Zazwyczaj rozwiązaniem było wpuszczanie dodatkowych ilości powietrza, aby wprowadzić „równowagę”. Innym sposobem może być selektywne filtrowanie dwutlenku węgla, co z resztą czyni system HVAC.

Maszyna od Soletair Power mogłaby działać w budynkach wypełnionych nawet kilkuset osobami

Zestaw, który został zaprezentowany, wytwarza metan, ale w razie potrzeby może też produkować ciekłe paliwo. Jak działa to rozwiązanie? Powietrze przechodzi przez komorę pełną niewielkich granulek, które zawierają związki aminowe wiążące się z cząsteczkami CO2. Po podgrzaniu ich do ok. 120 stopni Celsjusza, granulki uwalniają „przechwycony” CO2, który gromadzi się w zbiorniku.

Czytaj też: Mieszanie paliwa lotniczego falami uderzeniowymi sposobem na… szybki lot na Marsa?

Czytaj też: Nowy materiał może usprawnić wychwytywanie dwutlenku węgla

Pozostała część urządzenia zaprojektowanego przez Soletair Power, które ma około 2 m wysokości, 5 m długości i 1 metr szerokości, odpowiada za przekształcanie tego gazu w paliwo. Elektrolizer rozdziela wodę na wodór, który jest potem łączony z CO2 w reaktorze metanowym. W efekcie powstaje czysty metan. Autorzy projektu zapewniają, że jedno urządzenie może obsłużyć budynek, w którym przebywa nawet kilkaset osób.

Czytaj też: Ta roślina ma stanowić nowe źródło biopaliw

Czytaj też: Majstrowanie przy ewolucji bakterii zrobiło z nich broń na dwutlenek węgla