WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Ta metoda przybliża nas do skuteczniejszego recyklingu plastiku

Niedawno odkryta grupa tworzyw nadających się do recyklingu wydaje się być obiecującą alternatywą dla twardych tworzyw sztucznych, które trudno jest obrabiać. Naukowcy z Politechniki Eindhoven odkryli, że na zdolność przetwórczą tych materiałów wpływa nie tylko temperatura, ale także gęstość.

Tworzywa sztuczne są trudne w recyklingu, a zatem bardzo nieprzyjazne dla środowiska. Dotyczy to jednak głównie tzw. tworzyw termoutwardzalnych, takich jak kule bilardowe czy deski rozdzielcze w samochodach. Inną grupę materiałów, termoplastiki, wykorzystuje się do produkcji folii, filiżanek do kawy czy zabawek. Są one bardzo łatwe w recyklingu, ale niestety również o wiele mniej wytrzymałe. W 2011 roku powstała nowa grupa tworzyw sztucznych, tzw. witrimery. Są one tak samo wytrzymałe jak tworzywa sztuczne i nadają się do ponownego wykorzystania.

Bez względu na to, jak bardzo obiecujące, polimery witrimeryczne są wciąż dalekie od zastosowań komercyjnych. Aby przejść do tego etapu, producenci muszą wiedzieć, w jaki sposób nadać materiałowi pożądane właściwości, aby mógł on być stosowany w konkretnych produktach. W tym celu badacze stworzyli model komputerowy, który pokazuje, jak temperatura i gęstość wpływają na polimery witrimeryczne.

Oprogramowanie pokazuje, że kruchość płytek ceramicznych ma decydujące znaczenie dla ich przetwarzalności. Im niższa jest wartość związana z kruchością, tym łatwiej przetwarza się tworzywo sztuczne i tym lepiej materiał może być poddany recyklingowi. Co ciekawe, wygląda na to, że kruchość można zmienić, dostosowując gęstość materiału. W ten sposób, w przyszłości producent będzie w stanie ustawić pożądane parametry.

ŹRÓDŁO: phys.org