Wiemy o istnieniu 4043 planet poza Układem Słonecznym. Spośród nich część można uznać za dziwne. Od niedawna do tej grupy powinniśmy zaliczyć kolejny obiekt: HR 5183 b.
HR 5183 b ma masę większą niż trzy planety wielkości Jowisza razem wzięte. Ma także wyjątkowo długi rok, okrążając w 77 lat swoją gwiazdę przypominającą Słońce. To niemal tyle co całe życie człowieka, a fakt ten sprawia, że planeta znajduje się wśród 10 obiektów o najdłuższych wykrytych orbitach. Nawet sama jej ścieżka po orbicie jest dziwaczna, bowiem gdyby przenieść ją na Układ Słoneczny, to HR 5183 b jednym razem znajdowałaby się w miejscu Jowisza, a kiedy indziej – Neptuna.
Czytaj też: Odnaleziono nowe przyjazne życiu planety w odległości 17,5 lat świetlnych
Jeszcze pięć lat temu w układzie tej planety nie zauważono zbyt wielu śladów jej istnienia. Naukowcy szukali zmian prędkości radialnej gwiazdy. Metodą tą można wykryć planety oraz oszacować ich przybliżoną masę, a także okres orbitalny. Co ciekawe, pierwotnie planeta mogła posiadać bardziej okrągłą orbitę, podobną do tych, z naszego sąsiedztwa. Prawdopodobnie jednak związała się grawitacyjnie z inną planetą, przez co jej orbita się zmieniła, podczas gdy drugi obiekt został kompletnie wyrzucony z systemu planetarnego.
Dystans między HR 5183 b oraz jej gwiazdą jest około 15 tysięcy razy większy niż ten, który dzieli Ziemię oraz Słońce.
[Źródło: popularmechanics.com]
Czytaj też: Oceany na innych planetach mogą zawierać spore ilości organizmów