Reklama
aplikuj.pl

Oceany na innych planetach mogą zawierać spore ilości organizmów

This illustration shows HD 189733b, a huge gas giant that orbits very close to its host star HD 189733. The planet's atmosphere is scorching with a temperature of over 1000 degrees Celsius, and it rains glass, sideways, in howling 7000 kilometre-per-hour winds. At a distance of 63 light-years from us, this turbulent alien world is one of the nearest exoplanets to Earth that can be seen crossing the face of its star. By observing this planet before, during, and after it disappeared behind its host star during orbit, astronomers were able to deduce that HD 189733b is a deep, azure blue — reminiscent of Earth's colour as seen from space.

Ziemia jest jedyną planetą we Wszechświecie, co do której mamy pewność, że istnieje na niej życie. Jednak nowe badania sugerują, że niektóre egzoplanety mogą zawstydzić Błękitny Glob pod względem bioróżnorodności. 

Naukowcy zaznaczają, że potencjał planety do posiadania życia może zależeć od tego, jak dobrze oceany transportują składniki odżywcze. Poszukiwanie życia we Wszechświecie skupia się na planetach znajdujących się w strefy zamieszkiwalnej, czyli takich, na których może występować woda w formie ciekłej. Oczywiście nie każdy ocean musi od razu zawierać żywe organizmy. Ważne są choćby wzory krążenia, które odpowiadają za transport składników odżywczych.

Czytaj też: Nowa technika może ułatwić wykrywanie życia pozaziemskiego

Jeden z takich wzorów, znany jako upwelling, może być kluczem do wspierania rozwoju życia w morzach. Upwelling pojawia się, gdy wiatr porusza się wzdłuż powierzchni oceanu, tworząc prądy, które wypychają głęboką, bogatą w składniki odżywcze wodę w kierunku dna morza, na którym żyje plankton fotosyntetyczny. Plankton odżywia się tymi składnikami odżywczymi, umożliwiając im wytwarzanie związków organicznych, które żywią większe organizmy. Te z kolei stają się posiłkami dla jeszcze większych organizmów, co tworzy łańcuch pokarmowy.

Dzięki temu podwodnemu systemowi recyklingu różnorodność biologiczna ma tendencję do rozwoju w obszarach, gdzie zachodzi upwelling. Tak jest przynajmniej na Ziemi. Jeśli podobne warunki występują na egzoplanetach, może to wiązać się z napędzaniem łańcucha. Z tego względu projektowanie i budowa przyszłych teleskopów powinny również brać pod uwagę czynniki takie jak upwelling, aby oferować skuteczniejsze poszukiwanie życia pozaziemskiego.

[Źródło: livescience.com]

Czytaj też: NASA zamierza zwiększyć skuteczność poszukiwań życia pozaziemskiego