Najnowsze osiągnięcie teleskopu TESS od NASA sprowadza się do zidentyfikowania pierwszej egzoplanety, która może okazać się idealnym bliźniakiem Ziemi.
NASA potwierdziło, że teleskop kosmiczny uchwycił niedawno swoją pierwszą egzoplanetę wielkości Ziemi, która leży w strefie zamieszkiwalnej (odpowiednim oddaleniu od Gwiazdy), gdzie warunki mogą pozwolić na występowanie płynnej wody na powierzchni.
Nowo odkryta egzoplaneta może być tą najbardziej wyjątkową z wielu zidentyfikowanych przez ten orbitujący instrument, który okrążą Ziemie co 13,7 dni. TOI 700 d (bo tak została nazwana) dołącza tym samym do garstki tego typu egzoplanet.
Ta krąży wokół oddalonego o około 100 lat świetlnych chłodnego karła M o nazwie TOI 700. Jego układ obejmuje też dwie inne egzoplanety – jedną uważaną za ziemską i skalistą, a drugą 2,6 razy większą od Ziemi i prawdopodobnie składającą się z gazu.
TOI 700 d w tej trójce znajduje się najdalej od gwiazdy, będąc tym samym jedyną w strefie mieszkalnej. Naukowcy uważają, że ta planeta poza naszym Układem Słonecznym jest o 20 procent większa niż Ziemia i okrąża gwiazdę co 37 dni. Ponadto uważa się, że wszystkie planety w systemie TOI 700 cechuje brak obrotu synchronicznego, co sprawia, że jedna strona jest stale zwrócona w stronę gwiazdy i jest tym samym w ciągłym świetle dziennym.
Nie ma sposobu, aby naukowcy odkryli dokładnie, jakie mogą być warunki na TOI 700 d, ale mogą zgadywać. Wykorzystując wielkość planety i charakterystykę swojej gwiazdy macierzystej jako wzoru, wygenerowali komputerowe modele 20 potencjalnych środowisk. Wśród nich znalazła się jedna symulacja przedstawiająca atmosferę bogatą w dwutlenek węgla.