Skamieniałe poczwarki much nie są może tak ekscytującym znaleziskiem jak kości dinozaurów, jednak mogą mieć pewien wkład w naukę poświęconą owadom. W tym przypadku badacze znaleźli nie tylko muchy, ale również pasożytnicze osy.
Setki poczwarek datowanych na okres sprzed 65mln do 23mln lat stało się obiektem badań archeologów. Wśród nich znaleziono 4 wcześniej nieznane gatunki os. Ich rozmnażanie było ściśle powiązane z pasożytnictwem. Samice składały jaja w przepoczwarzających się muchach, które następnie stanowiły źródło pożywienia dla wykluwających się os. W większości przypadków żywiciele zostali całkowicie pożarci, podczas gdy konsumenci pozostali w kokonach i przetrwali w formie skamielin do dzisiaj.
Teraz naukowcy badają je przy pomocy promieni rentgenowskich, by potem odtworzyć znaleziska w formie trójwymiarowego obrazu. Najpopularniejszy nowo odkryty gatunek nazwano Xenomorphia resurrecta. Pierwsza część nazwy wiąże się oczywiście z ksenomorfem, głównym antagonistą z serii Obcy. Z kolei drugi człon to nawiązanie do „zmartwychwstania” tego gatunku przy pomocy grafiki komputerowej.
Pasożytnictwo wśród os nie jest obecnie niczym niezwykłym, jednak dawniej tego typu praktyki były zdecydowanie rzadziej spotykane. Współczesne larwy czy pająki często stanowią żywe posiłki dla wykluwających się młodych. Istnieją nawet gatunki pasożytujące na innych osach, należące do rodziny Euderus. Do tej pory jedyny przykład pasożytniczych os pochodził sprzed ok. 30-40 mln lat i dotyczył skamielin odnalezionych na terenie dzisiejszej Francji.
Wśród 1510 przebadanych niedawno poczwarek 55 zawierało ślady zarażenia pasożytami, natomiast 52 posiadały wewnątrz ciała dorosłych os. Poza opisanym wyżej gatunkiem naukowcy nazwali też trzy inne: Xenomorphia handschini, Coptera anka i Palaeortona quercyensi.
[Źródło: livescience.com; grafika: Georg Oleschinski]