Naukowcy z Chińskiej Akademii Nauk opracowali nowy sposób zmiany trajektorii lotu asteroid zmierzających w stronę Ziemi. Pomysł zakłada zderzanie się bezzałogowych pojazdów z potencjalnie niebezpiecznymi obiektami.
Asteroidy to małe, skaliste obiekty, które orbitują wokół Słońca. Rzadko kiedy stanowią niebezpieczeństwo, jednak raz na 1000 do 10 000 lat zdarzają się takie, które mogłyby zniszczyć całe miasta. Tym samym naukowcy od dawna szukają metod walki z tego typu zagrożeniami.
Wykorzystana przez chińskich badaczy symulacja wykorzystuje statek kosmiczny o masie rzędu 8 ton, który został wystrzelony w przestrzeń kosmiczną 7 października 2021 r. na rakiecie Long March 5. Jednostka zwana (nadal w ramach symulacji) miałaby się zderzyć z asteroidą Apophis. Wszystko to przy prędkości przekraczającej 42 000 kilometrów na godzinę. Wywołana w ten sposób kolizja była tak potężna, że podczas symulacji Apophis zboczyła z kursu o ponad 1800 kilometrów. Dokonania badaczy opisane zostały na łamach Scientific Reports.
Czytaj też: Lądowanie na asteroidzie Ryugu ujawniło tajemnice dot. jej powierzchni
Anonimowy komentator stwierdził, że w teorii taka strategia obrony Ziemi wydaje się skuteczna, lecz byłaby trudna w realizacji. Wraz z profesorem Wu Yunzhao, naukowcy stwierdzili, iż do przeprowadzenie takich działań konieczna byłaby międzynarodowa współpraca, bowiem żaden kraj nie ma możliwości ani środków, by dokonać tego w pojedynkę.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News