WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Ta sztuczna skóra jest jeszcze bardziej realistyczna

Ten interfejs przenosi technologię dotykową na zupełnie nowy poziom poziom, zapewniając sztuczną, przypominającą skórę membranę, która mogłaby posłużyć do rozbudowy interaktywnych urządzeń, takich jak telefony czy komputery.

Interfejs Skin-On naśladuje ludzką skórę zarówno pod względem wyglądu, jak i rozdzielczości detekcji. Autorzy projektu podeszli do niego na zasadzie znanej z biologii. Chcieli stworzyć wielowarstwową, silikonową membranę, która naśladuje warstwy obecne w ludzkiej skórze.

Materiał składa się z powierzchniowej warstwy teksturowanej, warstwy elektrodowej z nici przewodzących i warstwy podskórnej. Interfejs nie tylko jest bardziej naturalny niż sztywna obudowa, ale może również wykrywać mnóstwo gestów wykonywanych przez użytkowników. W rezultacie, sztuczna skóra pozwala urządzeniom “poczuć” nacisk i lokalizację użytkownika, a także może wykrywać interakcje takie jak łaskotanie, pieszczoty, a nawet szczypanie.

W ramach badania jego autorzy stworzyli obudowę telefonu, komputerowy panel dotykowy i inteligentny zegarek, aby zademonstrować, w jaki sposób gesty na interfejsie Skin-On mogą przekazywać polecenia.

Kwestią czasu jest zastosowanie tego typu rozwiązań w masowej produkcji. Naukowcy już teraz mówią, że następnym krokiem będzie uczynienie skóry jeszcze bardziej realistyczną.

ŹRÓDŁO: techxplore.com