Reklama
aplikuj.pl

Ta taśma ma ułatwić rozwój sieci 5G

... i nie tylko!

Ta taśma ma ułatwić rozwój sieci 5G
Ta taśma ma ułatwić rozwój sieci 5G

Aby zapewnić połączenie sieci na przeciętnym stadionie piłkarskim należy rozpocząć od postawienia wieży na samym środku pola. To zagwarantuje świetny zasięg dla zawodników na boisku, a także marną siłę sygnału dla fanów siedzących jak najdalej od niego. W celu poprawienia sytuacji można dorzucić wzmacniacze sygnału w miejscach siedzących, na chodnikach i na końcach pola… otrzymując całą plątaninę przewodów. Rozwiązaniem tego problemu zajęła się firma Ericsson swoją wyjątkową taśmą. 

Namierzył ją serwis Digitaltrends na targach MWC 2019, otrzymując też możliwość porozmawiania z Pålem Frengerem, ekspertem w dziedzinie wydajności energetycznej sieci radiowej w firmie Ericsson Research. Ten podsumował przykład ze stadionem następująco:

Skończyłbyś z setką kabli! Byłby to potwór z spaghetti, który byłby tylko katastrofą.

Stąd też pomysł na „pasy radiowe”, czyli po prostu taśmy z nadajnikami sygnału na całej długości co kilka centymetrów, łącząc je elastycznymi przewodami, które ułatwiają budowę sieci w trudnych lokacjach. Mowa zarówno o zabytkach, historycznych miejscach, czy publicznych lokacjach odwiedzanych przez tłumy. Wszystko po to, aby uzyskać jak najlepszy zasięg bez potrzeby stawiania wszędzie anten, a wspomniana taśma nada się nawet do budynków – można zainstalować ją pod listwami, czy wykładziną.

Rozwiązanie firmy Ericsson w obliczu rozwoju łączności jest rewolucyjne, ponieważ nowe zakresy częstotliwości i nieustanna miniaturyzacja anten sprawia, że punkty dostępu do sieci mogą być praktycznie wszędzie. Prezes i CEO firmy Ericsson, Börje Ekholm, zaprezentował tę technologię podczas prezentacji dnia otwartego na targach Mobile World Congress 2019 w Barcelonie, wyciągając z kieszeni taśmę i machając nią jak wstążką. Podczas wydarzenia Ekholm oświadczył, że sieć 5G  nie jest już po prostu marketingowym szumem, ale rzeczywistością.

Czytaj też: Huawei zmienia streamowanie dzięki sieci 5G i składanemu smartfonowi

Źródło: Digitaltrends