WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Ta technika umożliwia 100-krotnie szybsze drukowanie 3D

Zamiast budować filamenty z tworzywa sztucznego warstwa po warstwie, nowa metoda druku 3D trójwymiarowego tworzy skomplikowane nawet do 100 razy szybciej niż w stosowanych do tej pory procesach. 

Stosowanie konwencjonalnych metod nie jest możliwe, jeśli nie ma setek maszyn”, powiedział Timothy Scott. Metoda jego zespołu zakłada utwardzanie ​​płynnej żywicy za pomocą dwóch lampek kontrolujących twardnienie oraz płynność. Dzięki temu zespół może utrwalić żywicę w bardziej wyrafinowanych wzorach. Mogą wykonać płaskorzeźbę trójwymiarową w pojedynczej próbie, bez konieczności nakładania na siebie dwuwymiarowych warstw.

Jednak prawdziwe rewolucyjne jest w tym przypadku również co innego. Żywica ma bowiem tendencję do zestalania się na oknie, przez które przechodzi światło, zatrzymując drukowanie w momencie rozpoczęcia pracy. Tworząc stosunkowo duży obszar, w którym nie dochodzi do stygnięcia, grubsze warstwy żywicy – np. z dodatkami wzmacniającymi – mogą być stosowane do wytwarzania bardziej trwałych przedmiotów. Metoda ta najlepiej sprawdza się w drukowaniu filamentów trójwymiarowych, ponieważ obiekty te mają słabe punkty na styku warstw.

Wcześniejszym rozwiązaniem problemu zestalania się w oknie był otwór przepuszczający tlen. Przenika on do żywicy i zatrzymuje twardnienie w pobliżu okna. Żywica musi być jednak bardzo ciekła, by przepływała wystarczająco szybko w niewielkiej szczelinie między nowo wytworzonym przedmiotem a oknem. To ograniczyło drukowanie w kadzi do małych, niestandardowych produktów,  takich jak urządzenia dentystyczne i wkładki do butów.

Zastępując tlen dodatkowym światłem hamującym krzepnięcie, zespół może wytworzyć znacznie większą przerwę między obiektem a oknem, umożliwiając przepływ żywicy nawet tysiące razy szybciej.

[Źródło: techxplore.com; grafika: University of Michigan]

Czytaj też: Robotyczna skrzynka z narzędziami przeniesie druk 3D na plac budowy