WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Ta technologia zapewnia grubsze i szybciej wzrastające włosy

Naukowcy na całym świecie pracują nad lekami na łysienie. Póki co najskuteczniejszą metodą jest przeszczep włosów, ale niedługo może to się zmienić.

Badacze z Uniwersytetu Yokohama opracowali technikę, która wzmacnia wzrost mieszków włosowych i zapewnia ich skuteczniejsze pokrycie głowy. W tym calu naukowcy wykorzystali komórki macierzyste, które przekształcili w zarodki mieszków włosowych (HFG).

Czytaj też: Ponad 200 martwych reniferów znalezionych w Norwegii

Przełomem jest naczynie hodowlane, które pozwala na masową produkcję HFG. Są oni w stanie wyprodukować ich do 5000 w tym samym czasie i jest to największa skala na świecie.

W kolejnym kroku naukowcy zmieszali HFG z komórkami nabłonkowymi myszy. Po 24 godzina całość zlepiła się, przylgnęła do żelu kolagenowymi i skurczyła się. Doprowadziło to do stworzenia kiełków mieszków włosowych na bazie koralików (bbHFG).

To właśnie one wszczepione zostały na grzbiet myszy. Całość okazała się bardzo skuteczna. Po czterech tygodniach tempo wzrostu włosów było bardzo wysokie, tak samo, jak ekspresja markerów genowych odpowiadających za wytwarzanie włosów.

Całość jest jeszcze daleka od badań klinicznych, ale jest na najlepszej do tego drodze. Kto wie, może za parę alt otrzymamy znacznie lepsze techniki wzrastania włosów niż ich przeszczep?

Czytaj też: Odkryto trzy egzoplanety o ogromnym potencjale

Źródło: Newatlas