Reklama

Do jakiego gatunku należy tajemnicza skamielina z Brazylii?

Na terenie dzisiejszej Brazylii odkryto skamieniałe szczątki gada, który zamieszkiwał naszą planetę w okresie triasu. Wyniki badania poświęconego temu tajemniczemu gatunkowi zostały opublikowane na łamach PLOS ONE.

Kiedy zakończyło się wymieranie permskie, do którego doszło ok. 250 milionów lat temu, panowanie na Ziemi przejęły gady. Wśród nich pojawiła się m.in. rodzina Tanystropheidae, charakteryzująca się tym, że zwierzęta te miały długie szyje. Jak do tej pory jednak niewiele było wiadomo na ich temat, choć jasnym było, że odegrały ważną rolę aw okresie triasu.

Teraz, dzięki analizom szczątków, badacze mogli skupić się na fragmentach ramienia, miednia i ogona tego zwierzęcia. Okazuje się, że było ono bliskim krewnym Tanystropheidae, a naukowcy przypisali je do nowego gatunku: Elessaurus gondwanoccidens.

Czytaj też: Ten pokryty piórami dinozaur był jednym z ostatnich drapieżników wśród tych zwierząt

Większość skamieniałości przynależących do rodziny Tanystropheidae pochodzi ze środkowo- i późnotriasowych skał znajdowanych na terenie Europy, Azji oraz Ameryki Północnej. Znalezienie szczątków w Ameryce Południowej może więc sugerować, iż Elessaurus gondwanoccidens może wywodzić się właśnie z tamtego obszaru.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News