Reklama
aplikuj.pl

Tajemnicze obiekty z płynnymi rdzeniami zadziwiają naukowców. Czym są?

Większość meteorytów spadających na powierzchnię naszej planety należy do jednej z dwóch grup: skalistych lub metalicznych. Istnieją jednak także rzadko spotykane obiekty o skalistej powierzchni i płynnych, metalicznych rdzeniach.

Tzw. meteoryty IIE stały się niedawno obiektem badań naukowców z MIT i University of Chicago, którzy zastanawiali się nad pochodzeniem tych obiektów. Od lat 60. XX wieku odkryto ich ponad 20 i od tego czasu pojawiły się teorie, że musiały oderwać się od ciała, którego metaliczny rdzeń jest otoczony skalistą, wierzchnią warstwą.

Autorzy badań, w oparciu o minerały znajdowane wewnątrz tych meteorytów oraz ich magnetyzm, doszli do wniosku, iż obiekt, z którego powstały, musiał mieć pole magnetyczne podobne do ziemskiego, a jego metaliczny rdzeń miał kilkadziesiąt kilometrów średnicy.

Cyztaj też: Jezioro stworzone przez meteoryt w niewytłumaczalny sposób zmieniło kolor

Artykuł w tej sprawie, opublikowany na łamach Science Advances, sugeruje, że stworzenie obiektu o tak złożonej strukturze zajęłoby miliony lat i prawdopodobnie nastąpiło na początku istnienia Układu Słonecznego. Naukowcy sądzą, iż do „wydobycia” minerałów z rdzenia potrzeba było wielu kolizji. Najpierw uderzające obiekty osiadały w skalistej, zewnętrznej warstwie, gdzie się schładzały i podlegały działaniu pola magnetycznego. Następnie, za sprawą kolejnych kosmicznych zderzeń, doszło do wyrzucenia tych obiektów w przestrzeń, skąd ostatecznie trafiły na Ziemię.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News