WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Tajemnicze zwierzę znalezione w bursztynie

Naukowcy znaleźli wymarłego przodka kałamarnicy w liczącym 100 milionów lat kawałku bursztynu o długości 3 centymetrów. Amonit (morski mięczak) był ostatnią rzeczą, jakiej naukowcy mogli się spodziewać, ponieważ jest to nie tylko pierwszy amonit, ale również jedno z pierwszych zwierząt morskich znalezionych w bursztynie. 

Relikwia został zauważony, gdy chiński kolekcjoner kupił przedmiot od sprzedawcy, który reklamował go jako ślimaka lądowego. Bursztyn pochodzi z roślinnej żywicy występującej na lądzie, więc znajdowanie w nim morskich stworzeń jest bardzo rzadkie. Istnieje kilka sposobów, w jakie amonit mógł znaleźć się w bursztynie.

Czytaj też: Tak wygląda uwięziony w bursztynie krocionóg mający 99 milionów lat

Najprawdopodobniej żywica spadła na plażę z przybrzeżnych drzew, zbierając lądowe stawonogi i muszle. Bursztyn birmański znany jest z tego, że posiada niezwykle różnorodną gamę stworzeń, takich jak mrówki liczące 99 milionów lat i inne owady. Dlatego też wydaje się sensownym, że amonit został znaleziony właśnie w Myanmarze. Ślimaki w bursztynie nie były całkowicie zachowane, co oznacza, że ​​były już martwe, kiedy zostały uwięzione w żywicy.

W bursztynie znaleziono zarówno stawonogi lądowe, jak i morskie, w tym roztocza, pająki, krocionogi, chrząszcze i osy, pochodzący z okresu kredy.

[Źródło: popularmechanics.com]

Czytaj też: Te larwy w bursztynie zostały uwięzione około 130 mln lat temu